12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaBiznesPolski Ład - niepewność dotycząca limitów transakcji gotówkowych

Polski Ład – niepewność dotycząca limitów transakcji gotówkowych

-

W maju br. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy dotyczącej obniżenia limitów transakcji gotówkowych między przedsiębiorcami, które miały wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku. Jednak pojawiają się coraz większe spekulacje, czy rząd nie zrezygnuje z proponowanych wcześniej zmian.

Obecnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają jasności co do zakresu i obowiązywania przepisów dotyczących limitów transakcji gotówkowych. Brak pewności prawnej utrudnia planowanie i dostosowanie się do nowych wymogów, co może negatywnie wpłynąć na prowadzoną przez nich działalność gospodarczą.

Od 1 stycznia 2024 r., w przypadku otrzymania przez podatnika płatności od konsumenta, która przekroczy kwotę 20 000 zł i jednocześnie nie będzie dokonana za pośrednictwem rachunku płatniczego, otrzymana kwota będzie stanowiła dla tego podatnika dodatkowy przychód, co w praktyce może przełożyć się na konieczność jej podwójnego opodatkowania. – podkreśla ekspert BCC Jakub Świetlicki vel Węgorek.

Konsekwencje dla przedsiębiorców i konsumentów

Propozycje „Polskiego Ładu” zakładają drastyczną obniżkę limitów transakcji gotówkowych. Obecnie, przedsiębiorcy muszą dokonywać płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeśli wartość transakcji przekracza 15 000 zł. Projekt wprowadza obniżenie tego limitu do 8 000 zł. Dodatkowo konsumenci także będą zobowiązani do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, gdy wartość transakcji z przedsiębiorcą przekracza 20 000 zł.

Niepewność co do losu projektu

Decyzja rządu w sprawie dalszych losów projektu ustawy ma istotne konsekwencje dla przedsiębiorców, konsumentów oraz całej gospodarki. Brak pewności prawnej dotyczącej limitów transakcji gotówkowych utrudnia przedsiębiorcom planowanie i prowadzenie działalności gospodarczej. Z kolei wprowadzenie nowych limitów może istotnie ograniczyć swobodę gospodarczą oraz skutkować konsekwencjami podatkowymi. W obliczu niepewności, przedsiębiorcy i konsumentów oczekują jasnych wytycznych, które pozwolą im odpowiednio dostosować się do ewentualnych zmian.

Źródło: Materiał prasowy

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...