12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaEkologiaPolskie firmy ignorują problem emisji z podróży służbowych

Polskie firmy ignorują problem emisji z podróży służbowych

-

Już po raz trzeci z rzędu polskie firmy wypadają blado w globalnym rankingu Travel Smart. Ranking ocenia wysiłki firm na rzecz ograniczania emisji z podróży służbowych.

Brak ambitnych celów i konkretnych działań stawia polskie firmy w niekorzystnym świetle na tle międzynarodowych korporacji. Te z kolei coraz chętniej angażują się w walkę z kryzysem klimatycznym.

Niska świadomość i brak zaangażowania

Spośród pięciu polskich firm ocenianych w rankingu Travel Smart 2023, żadna nie wyznaczyła celów redukcji emisji związanych z podróżami służbowymi. To niepokojący sygnał. Niestety świadczy to o niskiej świadomości problemu i braku realnego zaangażowania w ochronę środowiska.

Firmy z tej samej branży – różne podejście

Analiza pokazuje rozbieżność między firmami z tej samej branży. Podczas gdy polskie firmy – Polski Cukier, LPP i Grupa CANPACK – po raz kolejny otrzymały niskie oceny (C), ich zagraniczni konkurenci, jak np. szwedzki Tetra Pak, wyznaczają ambitne cele redukcji emisji. Pokazuje to, że zmiana jest możliwa. Natomiast wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań i nowych sposobów organizacji pracy może przynieść wymierne korzyści.

Polskie firmy w tyle za Europą Zachodnią

Wszystkie pięć polskich spółek w rankingu otrzymało ocenę C. Niestety to gorszy wynik niż firmy z Niemiec, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Tam co najmniej jedna z nich otrzymała ocenę A lub B.

Brak przemyślanej zrównoważonej polityki w zakresie lotów służbowych jest zaniedbaniem nie tylko z punktu widzenia negatywnego wpływu na środowisko i odpowiedzialności za zmianę klimatu, ale też z punktu widzenia finansów firm. Co prawda loty nadal mogą być często tańsze niż podróże pociągiem – to powinno się zmieniać – ale przy jednoczesnym ograniczaniu wszystkich zbędnych podróży służbowych, możliwe jest osiągnięcie oszczędności, a także zadbanie o spójność wizerunku firmy, jeśli naprawdę chce ona być postrzegana jako zielona. Konsumenci mają coraz większe oczekiwania w tym zakresie i coraz uważniej przyglądają się firmom, których produkty kupują – komentuje Urszula Stefanowicz, Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki.

Brak planów to powrót do emisji sprzed pandemii

Wśród 328 firm objętych rankingiem, aż 25 największych koncernów, odpowiedzialnych za 36% emisji z podróży służbowych, nie planuje ograniczenia lotów obciążających środowisko. Gdyby jednak te firmy zdecydowały się na redukcję o połowę, pozwoliłoby to osiągnąć jedną trzecią redukcji emisji wymaganych do 2025 roku od wszystkich firm w rankingu.

Firmy z czołówki bez planów na przyszłość

Brak wiarygodnych planów redukcji emisji z podróży lotniczych dotyczy również takich gigantów jak Siemens, Microsoft i Google. Te firmy, choć szczycą się innowacyjnością i zaangażowaniem w zrównoważony rozwój, nie podejmują realnych działań w walce z emisjami z lotów służbowych.

Ranking Travel Smart – narzędzie do zmiany

Ranking Travel Smart klasyfikuje firmy według 11 wskaźników dotyczących emisji z podróży lotniczych, celów redukcji i raportowania. Tegoroczna edycja pokazuje, że wiele firm wciąż ma wiele do zrobienia w tym obszarze.

Niska świadomość problemu emisji z podróży służbowych wśród polskich firm to poważny problem. Konieczne jest wypracowanie strategii i wdrożenie konkretnych działań na rzecz redukcji emisji. Stawka jest wysoka – ochrona środowiska i przyszłość zrównoważonego lotnictwa.

patronat medialny
ŹródłoPKE OM
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...