23 C
Wrocław
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaBiznesPolskie spółki giełdowe wciąż nie doceniają zrównoważonego rozwoju

Polskie spółki giełdowe wciąż nie doceniają zrównoważonego rozwoju

-

Tylko 16 firm deklaruje stosowanie wszystkich zasad DPSN 2021 związanych z zagadnieniami zrównoważonego rozwoju. Zasady ESG są najrzadziej stosowanymi zasadami ze wszystkich zasad Dobrych Praktykach.

Raport PwC Polska dotyczącej stosowania zasad zrównoważonego rozwoju zawartych w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW 2021 wskazuje, że polskie przedsiębiorstwa mają jeszcze wiele do zrobienia w tym obszarze.

Według raportu, tylko 16 firm deklaruje stosowanie wszystkich zasad DPSN 2021 związanych z zagadnieniami zrównoważonego rozwoju. To oznacza, że ponad 80% spółek giełdowych nie uwzględnia w swojej strategii biznesowej kwestii środowiskowych, społecznych i pracowniczych.

Najrzadziej stosowanymi zasadami są te dotyczące:

  • uwzględniania kwestii zrównoważonego rozwoju w strategii spółek,
  • informowania inwestorów o założeniach i miernikach strategii,
  • zasad wynagrodzeń zarządu i kluczowych menedżerów,
  • polityki różnorodności.

Najgorzej spółki radzą sobie z zasadą dotyczącą przyjęcia polityki różnorodności. Tylko 10% badanych spółek deklaruje przyjęcie takiej polityki.

Jakie są wyzwania stojące przed polskimi przedsiębiorstwami w zakresie zrównoważonego rozwoju?

  • Spółki powinny dokonać merytorycznej i szczegółowej analizy szans i ryzyk niefinansowych.
  • Powinny również opracować konkretne cele strategiczne i wskaźniki mierzące efekty zaplanowanych działań.
  • Szczególną kwestią, która wymaga większej uwagi, a także wysiłku ze strony firm, jest zmiana podejścia do koncepcji różnorodności w organach zarządzających i nadzorujących oraz do tematyki związanej z wynagrodzeniami (systemy zachęt).

Kolejnym celem jednostek powinno być zwiększenie transparentności w obszarze podejścia firmy do kwestii strategii ESG oraz poszczególnych jej elementów.

Zmiany w otoczeniu regulacyjnym, takie jak dyrektywa NFRD, wymuszają na firmach większe zaangażowanie w obszarze zrównoważonego rozwoju. Polskie przedsiębiorstwa muszą zatem podjąć działania w tym zakresie, aby nie zostać w tyle za konkurencją.

Źródło: PwC

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!