Tylko 16 firm deklaruje stosowanie wszystkich zasad DPSN 2021 związanych z zagadnieniami zrównoważonego rozwoju. Zasady ESG są najrzadziej stosowanymi zasadami ze wszystkich zasad Dobrych Praktykach.
Raport PwC Polska dotyczącej stosowania zasad zrównoważonego rozwoju zawartych w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW 2021 wskazuje, że polskie przedsiębiorstwa mają jeszcze wiele do zrobienia w tym obszarze.
Według raportu, tylko 16 firm deklaruje stosowanie wszystkich zasad DPSN 2021 związanych z zagadnieniami zrównoważonego rozwoju. To oznacza, że ponad 80% spółek giełdowych nie uwzględnia w swojej strategii biznesowej kwestii środowiskowych, społecznych i pracowniczych.
Najrzadziej stosowanymi zasadami są te dotyczące:
- uwzględniania kwestii zrównoważonego rozwoju w strategii spółek,
- informowania inwestorów o założeniach i miernikach strategii,
- zasad wynagrodzeń zarządu i kluczowych menedżerów,
- polityki różnorodności.
Najgorzej spółki radzą sobie z zasadą dotyczącą przyjęcia polityki różnorodności. Tylko 10% badanych spółek deklaruje przyjęcie takiej polityki.
Jakie są wyzwania stojące przed polskimi przedsiębiorstwami w zakresie zrównoważonego rozwoju?
- Spółki powinny dokonać merytorycznej i szczegółowej analizy szans i ryzyk niefinansowych.
- Powinny również opracować konkretne cele strategiczne i wskaźniki mierzące efekty zaplanowanych działań.
- Szczególną kwestią, która wymaga większej uwagi, a także wysiłku ze strony firm, jest zmiana podejścia do koncepcji różnorodności w organach zarządzających i nadzorujących oraz do tematyki związanej z wynagrodzeniami (systemy zachęt).
Kolejnym celem jednostek powinno być zwiększenie transparentności w obszarze podejścia firmy do kwestii strategii ESG oraz poszczególnych jej elementów.
Zmiany w otoczeniu regulacyjnym, takie jak dyrektywa NFRD, wymuszają na firmach większe zaangażowanie w obszarze zrównoważonego rozwoju. Polskie przedsiębiorstwa muszą zatem podjąć działania w tym zakresie, aby nie zostać w tyle za konkurencją.
Źródło: PwC