23 C
Wrocław
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalnePoprawa nastrojów konsumenckich w Polsce - dane GUS

Poprawa nastrojów konsumenckich w Polsce – dane GUS

-

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w czerwcu nastąpiła poprawa zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wynosi 28,2 i jest o 1,7 punktu procentowego wyższy niż w maju. Co więcej, w porównaniu do czerwca 2022 roku, obecna wartość BWUK wzrosła aż o 15,6 punktu procentowego.

Pozytywny trend dotyczy głównie ocen dotyczących możliwości dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 3,7%) oraz obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 2,5 punktu procentowego). Wyższe wartości odnotowano również w ocenach dotyczących przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrosty odpowiednio o 1,2 punktu procentowego i 1,1 punktu procentowego).

W odniesieniu do roku 2024 mamy dużą niepewność dotyczącą inflacji, która będzie nadal odległa od celu 2,5%, oraz dotyczącą skali wzrostu relacji długu publicznego do PKB. Na niskim poziomie utrzyma się także poziom inwestycjI w środki trwałe w relacji do PKB. – dodaje Stanisław Gomułka.

Poprawa nastrojów konsumenckich jest efektem silnego spadku konsumpcji w pierwszym kwartale 2023 roku oraz znacznego spowolnienia wzrostu cen, co przełożyło się na niższą inflację CPI w ostatnich pięciu miesiącach. Profesor Stanisława Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club oraz minister finansów Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, podsumowuje tę sytuację.

Polepszająca się koniunktura poprawia nastroje konsumenckie przede wszystkim w kontekście ważnych zakupów do gospodarstw domowych. Odczuwają to przede wszystkich branża elektrohandlu, materiałów budowlanych do te związane z  remontami i produkcją mebli. Nie są to jednak zakupy na poziomie sprzed kilku lat. Konsument jest ostrożniejszy niż wcześniej i uważniej planuje wydatki, czekając co będzie się działo w kolejnych miesiącach roku. – mówi Lukas Jeznach, ekspert BCC ds. handlu i e-commerce.

Najważniejszymi czynnikami, które teraz mają wpływ na gospodarkę, są prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), które wskazują na wzrost PKB na poziomie 1% w roku 2023 oraz brak wzrostu realnych płac. Pomimo niewielkiego tempa wzrostu, stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim i stabilnym poziomie. Dodatkowo, wskaźnik ufności podtrzymuje zapowiedzianą w przyszłym roku podwójną waloryzację rent i emerytur oraz znaczny wzrost płacy minimalnej, co wpływa na optymizm ekonomistów z Business Centre Club.

GUS informuje również, że odnotowano spadek w ocenie możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadek o 2,6 punktu procentowego). Mimo to, ogólna tendencja w nastrojach konsumenckich wykazuje poprawę, co może być dobrym sygnałem dla polskiej gospodarki.

Źródło: Materiał prasowy

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!