25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalnePowódź 1997 | Historia dramatycznej tragedii i solidarności mieszkańców Wrocławia

Powódź 1997 | Historia dramatycznej tragedii i solidarności mieszkańców Wrocławia

-

12 lipca 1997 roku, fala kulminacyjna na Odrze i Oławie dotarła do Wrocławia. Woda zalała część miasta. Katastrofa pochłonęła 114 istnień ludzkich w Polsce, Czechach i Niemczech oraz zniszczyła dorobek wielu ludzi. Jednak wśród zniszczeń i tragedii, powódź w 1997 roku stała się również znakiem ogromnej solidarności, jaka zapanowała wśród mieszkańców.

Mierzenie stanu wody na Odrze rozpoczęto dopiero w 1810 roku. To utrudnia precyzyjne określenie, czy powódź z 1997 roku była największą w historii Wrocławia. Mimo to, tylko trzy powodzie zapadły w pamięć przedwojennych mieszkańców miasta. W 1813 roku powódź zatrzymała ofensywę Napoleona. Z kolei w 1854 roku Dolny Śląsk został zaatakowany przez sześć gigantycznych fal powodziowych, podczas których poziom Odry przekroczył 7,5 metra. Jednak największa powódź miała miejsce w lipcu 1903 roku, kiedy to ponad połowa miasta znalazła się pod wodą. Katastrofa dotknęła wyspy odrzańskie, ogród zoologiczny oraz wsie Kozanów i Maślice. To właśnie po tej tragedii podjęto decyzję o budowie nowoczesnych obiektów hydrologicznych, które miały chronić miasto przed kolejnymi powodziami.

Nieoczekiwane zalanie Wrocławia

Gdy w lipcu 1997 roku Nysa Kłodzka zniszczyła Kłodzko, a Odra zalała Racibórz i Opole, nikt nie spodziewał się, że Wrocław również padnie ofiarą powodzi. Miasto było przekonane, że system budowli hydrologicznych, w tym wrocławski węzeł wodny, zapewni ochronę przed klęską. Niestety, woda niepowstrzymana przedostała się na ulice miasta, wywołując chaos i ogromne zniszczenia.

Powódź w 1997 roku | Historia dramatycznej tragedii i solidarności mieszkańców Wrocławia
Wielka powódź we Wrocławiu. 3 osoby na tratwie, płyną przez Swojczyce. Fot. Zbigniew Nowak, ze zbiorów Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”

Pamięć w obrazach

Aby lepiej zrozumieć, jak wyglądała powódź w 1997 roku, warto sięgnąć po archiwalne zdjęcia udostępnione przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. Dodatkowo, w Centrum Historii Zajezdnia, sekcja multimedialna wzbogaciła wystawę „Wrocław 1945–2016” o materiały dotyczące powodzi. Prezentowane fotografie ukazują pamiętne miejsca z tamtych dni, takie jak Poltegor, Dworzec Główny PKP, wieża ciśnień Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski, ZOO, osiedle Kozanów oraz wały odrzańskie w Łanach. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii multimedialnych, odwiedzający mogą samodzielnie włączać oryginalne filmy i zdjęcia, które oddają emocje towarzyszące tamtej tragedii. Opowieść o powodzi nie jest przedstawiana chronologicznie, ale skupia się na specyficznych miejscach, które mają kluczowe znaczenie dla Wrocławia.

Powódź w 1997 roku | Historia dramatycznej tragedii i solidarności mieszkańców Wrocławia
Jelcz-Laskowice podczas „powodzi tysiąclecia”. Fot. Zbigniew Nowak, ze zbiorów Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Solidarność w obliczu klęski

Powódź w 1997 roku przyniosła ze sobą nie tylko zniszczenie, ale także niezwykłą solidarność. Mieszkańcy Wrocławia, niezależnie od zagrożenia jednoczyli się w walce z żywiołem. Wyłamywali się spod barier hierarchii i ról społecznych, wspólnie budując umocnienia na Biskupinie, przy ZOO, Dworcu Głównym PKP, czy przenosząc na wyższe kondygnacje cenne zbiory Ossolineum po apelu radiowym. Ta tragedia dała początek niezwykłej społeczności, która pokonała wszelkie podziały, dając świadectwo ogromnej siły człowieczeństwa.

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!