25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaBiznesPozyskiwanie pracowników w branży retail - wyzwania i zmiany

Pozyskiwanie pracowników w branży retail – wyzwania i zmiany

-

Sektor retail stoi przed nieustannymi wyzwaniami związanymi z pozyskiwaniem pracowników. Pandemia COVID-19 i trwający konflikt na Ukrainie wpłynęły na tę branżę, prowadząc do zmian w wymaganiach stawianych pracownikom.

Pomimo pewnej poprawy sytuacji w porównaniu z ubiegłym rokiem, pozyskiwanie pracowników nadal jest trudnym zadaniem dla sieci handlowych. Dodatkowo, zbliżający się okres wakacyjny przynosi ze sobą wzmożony ruch w miejscowościach turystycznych. To dodatkowo utrudnia sytuację dla przedstawicieli tej branży.

Kluczowe czynniki wpływające na rotację pracowników w branży handlowej

W sektorze retail, charakteryzującym się wysokim wskaźnikiem rotacji, zatrzymanie pracowników jest nieustającym priorytetem. Istnieje wiele czynników, które wpływają na satysfakcję z pracy i zachęcają do pozostania lub zmiany miejsca zatrudnienia. Atrakcyjne wynagrodzenie, korzystne benefity, wsparcie dla rodziców – to niektóre z czynników, które odgrywają istotną rolę. Ważne jest również dostosowanie warunków zatrudnienia do rzeczywistych potrzeb pracowników poprzez analizę raportów rynkowych.

Niezależnie od sieci handlowej, polityka personalna powinna skupiać się na tworzeniu stabilnego i zaangażowanego zespołu. Wysoka rotacja pracowników stanowi problem dla pracodawców, generując dodatkowe koszty związane z procesem rekrutacji i szkoleniem nowych pracowników. Dlatego firmy muszą angażować się w realizację strategii zatrudnienia, które zmniejszą fluktuację, nawet w branży charakteryzującej się dużym ruchem.

Wyzwania dotyczące pozyskiwania pracowników w sektorze retail są powszechne dla wszystkich firm. Przez skupienie się na ogólnych strategiach zatrudnienia, politykach personalnych i konieczności dostosowywania się do zmieniających się potrzeb pracowników, firmy w branży retail mogą osiągnąć sukces w pozyskiwaniu i zatrzymywaniu talentów.

Ważnym elementem jest również równość płac i traktowanie pracowników bez względu na ich płeć. Wszystkie sieci handlowe powinny dążyć do tworzenia sprawiedliwych warunków zatrudnienia, które niezależnie od płci gwarantują równą płacę za równą pracę.

Walka z rotacją pracowników

Warto podkreślić, że sieci handlowe podejmują różne działania w celu radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z pozyskiwaniem pracowników. Niektóre z nich relokują członków zespołów sprzedażowych lub przeprowadzają dodatkowe rekrutacje, aby zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie w okresie wakacyjnym. Inne firmy, takie jak sieć Kaufland, koncentrują się na monitorowaniu sytuacji personalnej i planowaniu grafików z wyprzedzeniem, aby zapewnić odpowiednią obsadę personelu w sklepach.

Duża rotacja pracowników ma swoje konsekwencje nie tylko dla pracodawców, ale także dla samej branży. Znalezienie pracowników o odpowiednich kompetencjach, przeprowadzenie procesów rekrutacyjnych i wprowadzenie nowych pracowników do zespołu generują dodatkowe koszty. Dlatego ważne jest, aby firmy w sektorze retail angażowały się konsekwentnie w realizację przemyślanej polityki personalnej, która pozwoli zminimalizować rotację i koszty z nią związane.

Źródło: Kaufland

 

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!