Senat zainicjował Parlamentarny Zespół ds. Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP), stawiając na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk z sektorem prywatnym.
Celem jest znalezienie rozwiązań, które usprawnią funkcjonowanie polskiego systemu ochrony zdrowia.
Podczas pierwszego posiedzenia Zespołu, przedstawiciele medycyny prywatnej zaprezentowali rekomendacje dotyczące funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, czerpiąc z doświadczeń sektora prywatnego. Ponadto, przewodnicząca Zespołu, Senator Agnieszka Gorgoń-Komor podkreśliła, że rosnące zainteresowanie PPP wynika z przekonania, iż bez niego ochrona zdrowia nie będzie się skutecznie rozwijać.
Sektor prywatny gotów do współpracy
Obecnie 36% środków NFZ trafia do sektora prywatnego, głównie na badania diagnostyczne i opiekę ambulatoryjną. Zdaniem ekspertów, konieczna jest ściślejsza współpraca, by usprawnić wydatkowanie środków i poprawić jakość leczenia.
Jako Pracodawcy Medycyny Prywatnej bardzo dziękujemy za to, że taki zespół powstał. Uważamy, że partnerstwo publiczno-prywatne i czerpanie ze wspólnych doświadczeń może przyczynić się do zwiększenia efektywności procesu leczenia i zapewnienia kompleksowej opieki nad pacjentem – mówi Andrzej Podlipski, członek Zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej.
Przedstawiciele sektora prywatnego wyrazili chęć wzięcia większej odpowiedzialności za pacjentów i system. Ponadto, podkreślali wagę działań profilaktycznych, które stanowią kluczowy element systemu. Dialog między sektorem publicznym i prywatnym jest jedyną metodą na zapewnienie wysokiej jakości opieki zdrowotnej.
Inicjatywa Senatu otwiera nową przestrzeń do dyskusji nad modelem optymalnej współpracy sektora publicznego i prywatnego w ochronie zdrowia. PPP może stać się kluczem do usprawnienia systemu i zapewnienia pacjentom wysokiej jakości opieki medycznej.