20 C
Wrocław
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalnePreferencje transportowe Polaków | Badanie "Gapowicze w komunikacji miejskiej 2023"

Preferencje transportowe Polaków | Badanie „Gapowicze w komunikacji miejskiej 2023”

-

Aż 86% osób w wieku 15-70 lat deklaruje korzystanie z komunikacji miejskiej. Dla ponad połowy z nich jest to codzienny lub kilkakrotny tygodniowy środek transportu.

Badanie „Gapowicze w komunikacji miejskiej 2023” pokazuje, że głównym atutem dla korzystających z komunikacji miejskiej jest dogodne połączenie z miejscami, do których podróżują.

Osoby w wieku 15-25 lat stanowią 96% użytkowników korzystających z komunikacji miejskiej. Z kolei grupa pasażerów w wieku 41-55 lat obejmuje prawie 87%. Warto też podkreślić, że kobiety korzystają z tego środka transportu nieco częściej. Stanowią one prawie 90% pasażerów, w porównaniu do mężczyzn, których jest prawie 82%.

Najbardziej przekonującym argumentem dla korzystających z komunikacji miejskiej jest dobre połączenie – podkreśla to 58% respondentów. Kolejnym istotnym aspektem jest oszczędność w porównaniu z kosztami utrzymania samochodu (41%). Zdrowa ekologia również odgrywa rolę dla 32% pasażerów. Ponad 30% ankietowanych ceni sobie również fakt, że unikają korków oraz mogą robić inne rzeczy podczas podróży.

Ci, którzy regularnie korzystają z komunikacji miejskiej, doceniają możliwość multitaskingu w trakcie podróży (33%). Ciekawe jest to, że 28% codziennych pasażerów nie posiada prawa jazdy. W grupie osób korzystających z komunikacji miejskiej sporadycznie, tylko 18% nie ma tego dokumentu.

Badanie uwzględnia również tych, którzy nie korzystają z komunikacji miejskiej (14%). Blisko 88% z nich woli korzystać ze swojego środka transportu, ponieważ nie chce się dostosowywać do rozkładu jazdy. Dla 40% z nich brakuje dogodnych połączeń. Co trzeci niekorzystający uważa, że bilety są zbyt drogie, a kolejne 27% skarży się na tłok w autobusach i niewygodę podróżowania.

Aż 52% uczestników przyznaje, że choć raz otrzymało mandat za brak biletu w komunikacji miejskiej. W tej grupie, 57% stanowią mężczyźni, a 48% kobiety. Największy odsetek „gapowiczów” to osoby w wieku 15-25 lat (ponad 83%), tuż za nimi są osoby w wieku 26-40 lat (ponad 65%).

Źródło: Kaczmarski Group

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!