16.8 C
Wrocław
wtorek, 28 maja, 2024
reklama
Strona głównaKulturaPremiera oratorium "Pieśń nad pieśniami" - niezwykłe połączenie muzyki Roberta Pożarskiego i...

Premiera oratorium „Pieśń nad pieśniami” – niezwykłe połączenie muzyki Roberta Pożarskiego i tekstu Romana Brandstaettera

-

Zapraszamy na premierowe wykonanie oratorium „Pieśń nad pieśniami” skomponowanego przez Roberta Pożarskiego do starotestamentalnego tekstu w przekładzie Romana Brandstaettera.

W roli Oblubieńca wystąpi Paweł Szczyciński, ceniony kantor, podczas gdy w roli Oblubienicy usłyszymy wspaniałe śpiewaczki ze Scholi Mulierum Silesiensis. Chór będzie składany z utalentowanych kantorów i śpiewaków ze Scholi Gregoriana Silesiensis. Marcin Bornus-Szczyciński będzie pełnił funkcję dyrygenta, natomiast reżyserią zajmie się Johann Wolfgang Niklaus. Za scenografię i kostiumy odpowiadać będzie Małgorzata Dżygadło-Niklaus.

Dzieło Roberta Pożarskiego

Robert Pożarski był jednym z najwybitniejszych specjalistów na świecie w dziedzinie monodii gregoriańskiej. Jego oratorium to owoc artystycznego doświadczenia, łączący w sobie elementy gregoriańskiego, bizantyjskiego, tradycyjnego śpiewu oraz muzyki średniowiecznej i współczesnej. Dzieło to powstało w 2019 roku i zawierało fantastyczną partię solową Oblubieńca, którą sam autor powierzył sobie. Z kolei partie chóralne, pełniące funkcję narracyjną i komentującą, oraz rolę Oblubienicy przeznaczył dla wrocławskich schól, którymi kierował przez ponad 20 lat.

Inspiracje twórcze

Według Marcina Bornusa-Szczycińskiego, wieloletniego przyjaciela i współpracownika Roberta Pożarskiego, „Pieśń nad pieśniami” jako księga biblijna interesowała kompozytora od wielu lat. Ostatecznie Pożarski zdecydował się stworzyć swoje wielkie dzieło muzyczne do tekstu przekładu Romana Brandstaettera, którego twórczość go zafascynowała. Bornus-Szczyciński podkreśla wyjątkowość poezji Brandstaettera, która stanowi syntezę doświadczeń melodii hebrajskiego oryginału i mistrzowskiego użycia języka polskiego. W swoim dziele Pożarski eksperymentuje z różnymi rytmami, bawiąc się kontrastem między rytmem „tanecznym” a rytmem psalmodycznym. Odnajdujemy momenty, gdzie rytm jest regularny i taneczny, a także takie, w których staje się bardziej swobodny i podporządkowany rytmowi słowa.

Wyjątkowe dramatyczne dzieło

Księga „Pieśń nad pieśniami” jako dramat jest niezwykła, gdyż nie opowiada linearnie o narodzinach, życiu czy śmierci, ale jest kontynuacją i utwierdzaniem wielkiej miłości, która trwa zawsze, bez fizycznego zwieńczenia i spełnienia. Forma dramatyczna nawiązuje do wschodniej tradycji, w której do dziś praktykowana jest suficka tradycja ghazal. Jest to wyjątkowo zdyscyplinowana forma poezji, która jednocześnie jest mistyczna i miłosna. Poeta, będący zarazem śpiewakiem, oddaje się tworzeniu poematu, który jest zarówno mistycznym, jak i erotycznym dziełem sztuki. Przez całe życie porusza się na granicy tych napięć, nie skręcając ani na chwilę w jedną ani drugą stronę.

Data i miejsce

Wydarzenie odbędzie się 10 czerwca 2023 (sobota) o godz. 19.30 w Kolegiacie Świętego Krzyża (kościół górny) na Placu kościelnym 1 we Wrocławiu. Wstęp wolny.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 

Źródło: Materiał prasowy

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!