23 C
Wrocław
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaZdrowieProfilaktyka udaru mózgu - Dzień Otwarty

Profilaktyka udaru mózgu – Dzień Otwarty

-

Z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej USK organizuje Dzień Otwarty. Mieszkańcy Wrocławia będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad i badań profilaktycznych.

Przychodzi nagle, bez ostrzeżenia, ale często zabija lub czyni życie koszmarem. Udar to najpoważniejsza choroba naczyniowa mózgu. I trzecia w kolejności przyczyna zgonów i niepełnosprawności u osób powyżej 40 roku życia.

Jeśli specjalistyczna pomoc dotrze do chorego szybko, jest szansa na powrót do zdrowia i sprawności. W przypadku niedokrwiennych udarów mózgu tzw. „złota godzina” to około 4,5 godz. Po tym czasie zmiany są już najczęściej nieodwracalne – mówi prof. Sławomir Budrewicz, kierownik Kliniki Neurologii.

Szybka diagnoza i natychmiastowe podjęcie interwencji w wyspecjalizowanym ośrodku leczenia udarów to jedyna szansa na ratunek. Do prawidłowego rozpoznania konieczny jest nowoczesny sprzęt i zespół specjalistów. Klinika Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dysponuje wszystkim, co jest potrzebne do skutecznego leczenia udarów.

Naszym celem jest  podniesienie społecznej świadomości dotyczącej profilaktyki udaru mózgu. Chcemy zwrócić uwagę, że w wielu przypadkach poznanie czynników ryzyka udaru mózgu i zgodna z zaleceniami zmiana stylu życia, pozwalają go uniknąć – podkreśla dr Olga Fedorowicz kierownik Działu Farmacji Klinicznej.

Podstawą skutecznej profilaktyki jest znajomość czynników ryzyka udaru mózgu. Na część z nich wpływu nie mamy. Jednak większość z nich możemy modyfikować prowadząc zdrowy tryb życia i stosując się do zaleceń lekarza.

Udział w Dniu Otwartym jest bezpłatny!!

9 maja 2023 r. w godzinach 10:00 – 13:00 w holu głównym USK przy ul. Borowskiej odbędzie się  Dzień Otwarty. Wszystkie zainteresowane osoby będą mogły skorzystać z porad:

  • neurologów,
  • psychologów,
  • dietetyków,
  • fizjoterapeutów,
  • farmaceutów klinicznych

Będzie również możliwość wykona badań m.in.: pomiar saturacji, poziom glukozy, ciśnienie tętnicze, parametry z krwi.

Podczas warsztatów dostępne będzie stoisko NFZ, na którym będzie można wyrobić kartę EKUZ.

Źródło: USK Wrocław

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!