Zmiany demograficzne, kulturowe i gospodarcze stwarzają wyzwania dla stabilności systemów opieki zdrowotnej w Europie.
W raporcie Przyszłość ochrony zdrowia w Europie, przygotowanym przez firmę doradczą Deloitte, wskazano, że konieczne jest przyjęcie nowej strategii, kładącej większy nacisk na profilaktykę oraz kształtowanie właściwych nawyków.
Z raportu wynika, że do 2040 r. połowa europejskich funduszy zdrowotnych będzie przeznaczana na profilaktykę. Oznacza to wzrost o 34 p.p. w porównaniu z rokiem 2019, kiedy to na profilaktykę przeznaczano tylko 17 proc. środków.
Zmiana podejścia do ochrony zdrowia może przynieść wymierne korzyści w postaci oszczędności przekraczających wysokość środków przeznaczonych na promocję zdrowia i zapobieganie chorobom.
W wykrywaniu chorób na odpowiednio wczesnym etapie mogą pomóc nowoczesne technologie. Autorzy raportu Deloitte wskazują na rosnącą popularność urządzeń typu wearables, które nie tylko będą sprzyjać trosce o zdrowie fizyczne i psychiczne, ale również pomogą skrócić czas i obniżyć koszt badań klinicznych.
Popularyzacja technologii oraz podejścia promującego kwestię profilaktyki stanowią także odpowiedź na jedno z największych wyzwań dla stabilności systemu opieki zdrowotnej, jakim jest niedobór odpowiednio wykwalifikowanej kadry.
Z raportu wynika, że już w 2020 r. w krajach Europy brakowało ok. miliona pracowników służby zdrowia. Co więcej, obecnie w blisko jednej trzeciej analizowanych krajów 40 proc. lekarzy ma więcej niż 55 lat.
W tym obszarze niezwykle przydatne mogą być takie narzędzia jak sztuczna inteligencja, która umożliwia automatyzację części procesów, rozwój kompetencji pracowników opieki zdrowotnej oraz poprawę jakości usług.
Źródło: Deloitte