10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaZdrowieRządowy program in vitro | Dofinansowanie leczenia niepłodności

Rządowy program in vitro | Dofinansowanie leczenia niepłodności

-

1 czerwca ruszył długo wyczekiwany program refundacji in vitro, finansowany z budżetu państwa.

To szansa dla wielu par, które zmagają się z niepłodnością i marzą o założeniu rodziny.

Dostęp do in vitro dla wszystkich

Program skierowany jest do wszystkich kobiet i mężczyzn, którzy chcą mieć dzieci, ale nie mogą z powodu problemów zdrowotnych. W wyniku przeprowadzonego konkursu wyłoniono 58 ośrodków medycznych, które będą realizować program.

Nowość – onkopłodność

Istotną nowością w programie jest objęcie nim procedur onkopłodności. Z bezpłatnego zabezpieczenia płodności skorzystają pacjenci przed i w trakcie leczenia onkologicznego, o ile nie ukończyli 40. roku życia (kobiety) lub 45. roku życia (mężczyźni). Pacjenci ci będą przyjmowani w ośrodkach realizujących program poza kolejnością.

Program umożliwia również zamrożenie komórek jajowych i zarodków, aby móc skorzystać z nich w późniejszym czasie. Procedury te są w całości finansowane ze środków programu.

Warunki udziału w programie

Aby skorzystać z bezpłatnego in vitro, pary muszą spełnić określone kryteria:

  • Wiek:
  • Do 42. roku życia kobiety i 55. roku życia mężczyzny w przypadku procedury z własnymi komórkami jajowymi i nasieniem lub dawstwem nasienia.
  • Do 45. roku życia kobiety i 55. roku życia mężczyzny w przypadku procedury z komórkami jajowymi od dawczyni lub adopcji zarodków.
  • Udokumentowana niepłodność: Para musi przedstawić dokumentację medyczną potwierdzającą nieskuteczne leczenie niepłodności w ciągu ostatnich 12 miesięcy lub bezwzględną niepłodność.
  • Związek małżeński lub partnerski: Program skierowany jest do par pozostających w formalnym związku małżeńskim lub partnerskim.

Zakres refundacji

Refundacja obejmuje maksymalnie 6 procedur in vitro:

  • Do 4 cykli in vitro z własnymi komórkami rozrodczymi lub nasieniem dawcy.
  • Do 2 procedur in vitro z komórkami jajowymi od dawczyni.
  • Do 6 cykli in vitro z adopcją zarodków.

Dodatkowo możliwe są kriotransfery u par posiadających zarodki z wcześniej przeprowadzonych procedur, niezależnie od źródła ich finansowania. W tym przypadku warunkiem udziału w programie jest, aby w dniu zgłoszenia kobieta nie ukończyła 45. roku życia, a mężczyzna 55. roku życia.

Program dofinansowania in vitro to realna szansa dla wielu par na spełnienie marzenia o potomstwie. Szczegółowe informacje na temat programu, kryteriów kwalifikacyjnych i listy ośrodków realizujących program można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!