20 C
Wrocław
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaBiznesProgram "Mój elektryk" - dotacje do leasingu pojazdów elektrycznych

Program „Mój elektryk” – dotacje do leasingu pojazdów elektrycznych

-

Grupa EFL, wraz z Bankiem Ochrony Środowiska, rozszerza dostępność programu „Mój elektryk” w ramach współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Inicjatywa ma na celu wspieranie przedsiębiorców, instytucji publicznych oraz stowarzyszeń i fundacji w zakupie lub leasingu pojazdów elektrycznych. Dzięki programowi, leasingobiorcy EFL mogą liczyć na dotacje i dopłaty, które obniżą koszty inwestycji.

Poziom sprzedaży elektryków w Polsce co prawda jest jeszcze daleki od liderów europejskich takich jak Niemcy czy Norwegia, jednak najważniejsze, że już od dłuższego czasu konsekwentnie rośnie. Jak wynika z Licznika Elektromobilności, w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku liczba samochodów całkowicie elektrycznych wzrosła o ponad 70% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. – mówi Wojciech Przybył, członek zarządu EFL.

Dotacje dla różnych sektorów

Przedsiębiorcy, instytucje publiczne, stowarzyszenia oraz fundacje mogą skorzystać z oferty leasingu EFL i otrzymać dotacje do umów leasingowych. Dotacje wynoszą nawet 70 000 zł, co pozwala obniżyć wpłatę początkową. Program „Mój elektryk” oferuje również dopłaty do zakupu pojazdów elektrycznych, co przyczynia się do dalszego obniżenia kosztów.

Korzyści dla różnych rodzajów pojazdów

Leasingobiorcy, którzy decydują się na pojazdy osobowe przewożące maksymalnie 8 osób, mogą otrzymać dotację w wysokości 18 750 zł. Jeśli leasingobiorca zadeklaruje roczny przebieg pojazdu wynoszący co najmniej 15 000 km, dopłata może wzrosnąć do 27 000 zł. Natomiast instytucje zainteresowane leasingiem pojazdów dostawczych mogą liczyć na dopłatę w wysokości 50 000 zł (do 20% kosztów kwalifikowanych) lub nawet 70 000 zł (do 30% kosztów kwalifikowanych) przy zadeklarowanym przebiegu powyżej 20 000 km rocznie. Program obejmuje również dotacje dla elektrycznych rowerów i hulajnóg.

Proste rozwiązania formalne

Mimo zaangażowania trzech instytucji (NFOŚiGW, Banku Ochrony Środowiska i EFL), leasingobiorcy mogą załatwić wszystkie formalności w jednym miejscu i czasie. EFL, jako leasingodawca, umożliwia podpisanie dwóch umów: jednej na finansowanie z EFL oraz drugiej na dotację z Bankiem Ochrony Środowiska. Ta uproszczona procedura sprawia, że korzystanie z programu jest łatwe i wygodne.

Na rzecz czystszego powietrza

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi program „Mój elektryk” w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez wspieranie projektów mających na celu redukcję zużycia paliw emisyjnych w transporcie. Program ten finansuje zakup lub leasing pojazdów z napędem elektrycznym lub wodorowym. NFOŚiGW przewiduje dofinansowanie 35 000 samochodów w ciągu 5 lat, przy wykorzystaniu puli 700 mln zł bezzwrotnego wsparcia finansowego. Wnioski o dofinansowanie można składać do końca 2025 roku lub do wyczerpania środków.

Zwiększona pula dopłat

Z uwagi na ogromne zainteresowanie programem „Mój elektryk”, NFOŚiGW podjął decyzję o zwiększeniu puli dopłat do leasingu pojazdów elektrycznych. Obecnie pulę tę oszacowano na 400 mln zł, co oznacza większe możliwości uzyskania wsparcia dla osób fizycznych, przedsiębiorców, samorządów i innych instytucji.

Źródło: EFL

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!