12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaZdrowieRewolucyjny program skriningowy na raka prostaty

Rewolucyjny program skriningowy na raka prostaty

-

Rak gruczołu krokowego stanowi coraz większe zagrożenie dla zdrowia w Polsce i Europie.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że rocznie dotyka on ponad 350 000 Europejczyków. Niestety w tym około 18 000 Polaków. Z kolei przewidywany wzrost liczby zachorowań w 2024 roku to ponad 27 000. To zobowiązuje do podjęcia skutecznych działań prewencyjnych. W odpowiedzi na to wyzwanie, Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH) we Wrocławiu postanowiło być pionierem w walce z rakiem prostaty.

Nowatorski program skriningowy

W ramach innowacyjnego projektu o nazwie PRAISE-U, DCOPiH podjęło się opracowania rekomendacji dotyczących skriningu i wczesnego wykrywania raka prostaty. Projekt ma na celu opracowanie nowego algorytmu wczesnego wykrywania raka prostaty. Zwłaszcza w stadium bezobjawowym, aby zwiększyć szanse na skuteczne wyleczenie.

Etapy projektu

  1. Infrastruktura skriningowa
    • Pierwszy etap projektu to stworzenie niezbędnej infrastruktury do przeprowadzenia programu skriningowego.
  2. Rekrutacja mężczyzn
    • Kolejny etap, planowany na kwiecień i maj 2024 roku, obejmuje rekrutację mężczyzn w wieku 50-69 lat do programu badań przesiewowych.
  3. Analiza wyników i ocenia skuteczność algorytmu
    • Trzeci etap to podsumowanie wyników, analiza danych i ocena skuteczności opracowanego algorytmu.

Korzyści dla społeczeństwa

Projekt PRAISE-U jest obietnicą korzyści dla całej populacji mężczyzn. Koncepcje programu muszą teraz być poddane praktycznej weryfikacji, co pozwoli na skuteczne zastosowanie wyników na szeroką skalę.

Podsumowanie

Wrocławskie Centrum Onkologii przejęło inicjatywę w tworzeniu rewolucyjnego programu skriningowego na raka prostaty. Projekt PRAISE-U, współfinansowany przez Unię Europejską, ma potencjał zmniejszenia liczby zgonów spowodowanych tą chorobą. Wprowadzenie nowatorskiego algorytmu wczesnego wykrywania może stanowić przełom w leczeniu raka prostaty, otwierając nowe perspektywy dla mężczyzn w Polsce i całej Europie.

Źródło: DCOPiH

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...