Rak gruczołu krokowego stanowi coraz większe zagrożenie dla zdrowia w Polsce i Europie.
Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że rocznie dotyka on ponad 350 000 Europejczyków. Niestety w tym około 18 000 Polaków. Z kolei przewidywany wzrost liczby zachorowań w 2024 roku to ponad 27 000. To zobowiązuje do podjęcia skutecznych działań prewencyjnych. W odpowiedzi na to wyzwanie, Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH) we Wrocławiu postanowiło być pionierem w walce z rakiem prostaty.
Nowatorski program skriningowy
W ramach innowacyjnego projektu o nazwie PRAISE-U, DCOPiH podjęło się opracowania rekomendacji dotyczących skriningu i wczesnego wykrywania raka prostaty. Projekt ma na celu opracowanie nowego algorytmu wczesnego wykrywania raka prostaty. Zwłaszcza w stadium bezobjawowym, aby zwiększyć szanse na skuteczne wyleczenie.
Etapy projektu
- Infrastruktura skriningowa
- Pierwszy etap projektu to stworzenie niezbędnej infrastruktury do przeprowadzenia programu skriningowego.
- Rekrutacja mężczyzn
- Kolejny etap, planowany na kwiecień i maj 2024 roku, obejmuje rekrutację mężczyzn w wieku 50-69 lat do programu badań przesiewowych.
- Analiza wyników i ocenia skuteczność algorytmu
- Trzeci etap to podsumowanie wyników, analiza danych i ocena skuteczności opracowanego algorytmu.
Korzyści dla społeczeństwa
Projekt PRAISE-U jest obietnicą korzyści dla całej populacji mężczyzn. Koncepcje programu muszą teraz być poddane praktycznej weryfikacji, co pozwoli na skuteczne zastosowanie wyników na szeroką skalę.
Podsumowanie
Wrocławskie Centrum Onkologii przejęło inicjatywę w tworzeniu rewolucyjnego programu skriningowego na raka prostaty. Projekt PRAISE-U, współfinansowany przez Unię Europejską, ma potencjał zmniejszenia liczby zgonów spowodowanych tą chorobą. Wprowadzenie nowatorskiego algorytmu wczesnego wykrywania może stanowić przełom w leczeniu raka prostaty, otwierając nowe perspektywy dla mężczyzn w Polsce i całej Europie.
Źródło: DCOPiH