Zmiany demograficzne i rosnąca świadomość społeczna prowadzą do coraz większego zapotrzebowania na dostępne otoczenie. W odpowiedzi na ten trend Fundacja Integracja i Skanska publikują zaktualizowaną wersję poradnika „Włącznik 2.0. Projektowanie bez barier”.
„Włącznik 2.0” to praktyczny przewodnik dla architektów i osób odpowiedzialnych za projektowanie przestrzeni. Zawiera on konkretne wskazówki dotyczące tworzenia miejsc bezpiecznych i przyjaznych dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności czy mobilności.
Wspierani, doceniani pracownicy są bardziej zmotywowani i skłonni do pozostania w organizacji w dłuższej perspektywie, są otwarci na innowacje. Co istotne, zmienia się też świadomość ludzi na temat niepełnosprawności, jej roli w społeczeństwie oraz miejscu pracy. Obserwuję transformację w tym kontekście – przestajemy widzieć bariery, a dostrzegamy możliwości, jakie niesie różnorodność w wielu aspektach – podkreśla Karolina Radziszewska, wiceprezeska wykonawcza ds. HR w spółce biurowej Skanska.
Zasady projektowania uniwersalnego
Poradnik opiera się na siedmiu zasadach projektowania uniwersalnego Ronalda Mace’a:
- Równy dostęp
- Elastyczność użytkowania
- Prostota i intuicyjność
- Czytelna informacja
- Tolerancja dla błędów
- Minimalizacja wysiłku fizycznego
- Parametry i wielkość przestrzeni umożliwiające dostęp i użytkowanie
Przykłady rozwiązań
„Włącznik 2.0” prezentuje przykłady rozwiązań architektonicznych zgodnych z zasadami projektowania uniwersalnego. Obejmują one m.in.:
- Stoły z regulowaną wysokością blatu
- Recepcje z blatami dostosowanymi do osób na wózkach
- Szerokie przejścia i korytarze
- Poręcze
- Czytelne instrukcje i znaki graficzne
- Kontrastujący wizualnie i dotykowo design
Inkluzywność jako komponent biznesu
Dostępność i projektowanie uniwersalne to nie tylko kwestia komfortu, ale także kluczowy element inkluzywnego biznesu. Firmy, które biorą pod uwagę potrzeby wszystkich pracowników, budują silną markę pracodawcy i zyskują dostęp do niewykorzystanej puli talentów.
Skanska realizuje swoje projekty biurowe w oparciu o zasady projektowania uniwersalnego. Przykładem takich budynków są P180 w Warszawie i Centrum Południe we Wrocławiu.
Poradnik „Włącznik 2.0” jest dostępny do pobrania na stronie Fundacji Integracja.