niedziela, 14 kwietnia, 2024
patronat medialny
Strona głównaZdrowiePrywatna opieka medyczna w Polsce - rosnące zadłużenie

Prywatna opieka medyczna w Polsce – rosnące zadłużenie

-

reklama

Choć coraz więcej Polaków korzysta z prywatnych usług medycznych, branża ta zmaga się z rosnącym zadłużeniem. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, w 2023 roku wynosi ono już 172 mln zł.

W ostatnich latach prywatna opieka medyczna w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. W 2022 roku prywatne wydatki na ochronę zdrowia stanowiły aż 1/4 wszystkich wydatków na służbę zdrowia.

Ceny prywatnych pakietów medycznych również rosną. Jak podaje portal Mediccentre.pl, w 2022 roku wzrosły one o 20-30 proc. Nie zatrzymuje to jednak pracodawców w zapewnianiu swoim pracownikom takich pakietów jako benefitu pozapłacowego.

Rekordowe zadłużenie

Najbardziej zadłużone są prywatne gabinety medyczne z województwa mazowieckiego, które mają prawie 43 mln zł przeterminowanych zobowiązań finansowych. Drugie miejsce należy za to do województwa śląskiego (22 mln zł).

Mimo wzrostu liczby klientów, prywatnych i instytucjonalnych, zadłużenie branży wynosi 172 miliony złotych. 2849 medyków ma nieopłacone faktury wobec swoich wierzycieli. Średnio na jeden prywatny zadłużony gabinet lekarski przypada ponad 60 tysięcy złotych długu. Zaległości te jednak nie maleją, jak mogłoby się wydawać, ale rosną. W zeszłym roku było ich o 10 mln mniej niż obecnie. Nie pomaga w tym wysoka inflacja i podwyżki stóp procentowych, które podrożyły raty kredytów i leasingów – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Największy udział w zadłużeniu branży medycznej mają wtórni wierzyciele, czyli firmy windykacyjne i fundusze sekurytyzacyjne (69 mln zł). Na drugim miejscu są banki komercyjne (56 mln zł), a na trzecim firmy oferujące usługi leasingowe (17 mln zł).

Winowajcą nie są spółki

Wśród zadłużonych przedsiębiorstw blisko 3/4 stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze. Mają też 127,4 mln zł długu. Spółki prawa handlowego stanowią 27 proc., a ich zadłużenie wynosi 44,6 mln zł.

Placówki medyczne same też mają swoich dłużników. Inne firmy i konsumenci są im winni prawie 6,5 mln zł. Z tego 4,2 mln należy do przedsiębiorstw i instytucji, a 2,3 mln zł do konsumentów.

Źródło: KRD

patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Panthers Wrocław zyskują nowego partnera

Panthers Wrocław zyskują nowego partnera

Miłośnicy futbolu amerykańskiego we Wrocławiu z pewnością ucieszą się z tej wiadomości! Pasaż Grunwaldzki staje się oficjalnym partnerem Panthers Wrocław. Współpraca zapowiada się owocnie...