12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy mają czas do 22 maja na złożenie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy mają czas do 22 maja na złożenie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

-

Przedsiębiorcy mają czas do 22 maja na złożenie rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok.

Ponad 177 tys. firm już rozliczyło swoje składki za ubiegły rok. Na Dolnym Śląsku jest ok. 228 tys. aktywnych płatników składek, w tym:

  • we Wrocławiu 130 tys.
  • w Wałbrzychu 60 tys.
  • w Legnicy 38 tys.

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z Płatnika powinni pamiętać o aktualizacji danych. Aby sporządzić dokument ZUS DRA z rocznym rozliczeniem za kwiecień 2023 r. należy dokonać aktualizacji. Dopiero wówczas Płatnik pobiera dane niezbędne do przygotowania rocznego rozliczenia składki.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że z uwagi na to, że to pierwsze tego typu rozliczenie to mogą pojawić się pewne pytania i wątpliwości z tym związane. Każda osoba prowadząca działalność może uzyskać pomoc podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub e-mailem cot@zus.pl. Wątpliwości pomogą rozwiać również doradcy płatnika składek – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok. ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Nastąpi to najpóźniej do 1 sierpnia. Jeśli na koncie płatnika było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości. Natomiast jeśli z rozliczenia wynika niedopłata, to należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność roczne rozliczenie składają na druku ZUS DRA (blok XII). Natomiast w przypadku opłacania składek za inne osoby (np.: pracowników, zleceniobiorców) na druku ZUS RCA (blok III. F).

Nowe wzory dokumentów ZUS DRA i ZUS RCA będą obowiązywały od 1 maja. Zakład dostosuje programy Płatnik i ePłatnik do nowych wzorów dokumentów oraz udostępni w nich funkcje, które umożliwią roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Składki zdrowotnej nie muszą rozliczać osoby rozliczające się z wykorzystaniem karty podatkowej, twórcy i artyści, wspólnicy spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. oraz osoby współpracujące.

Przedsiębiorca, który chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może je złożyć najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty. Jeśli się nie składa takiego wniosku, to ma czas do 30 czerwca 2023 r.

Źródło: ZUS

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...