10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesEkologia | ESG | OZEPrzyszłość polskiej energetyki bez gazu kopalnego

Przyszłość polskiej energetyki bez gazu kopalnego

-

Wzrost cen energii i ogrzewania staje się coraz większym problemem dla polskich obywateli.

W obliczu tej sytuacji, Koalicja Klimatyczna apeluje do polskich władz o zdecydowane działania mające na celu ograniczenie roli gazu kopalnego w transformacji energetycznej kraju.

Polityka gazowa powinna uwzględniać długoterminowe strategie wszystkich sektorów gospodarki oraz rosnące zagrożenia związane z ograniczonymi możliwościami importu tego paliwa. Zamiast tego Polska za dobrą monetę przyjmuje scenariusze rosnącego zużycia gazu pisane przez paliwowe spółki. Zamiast myśleć, jak zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz w poszczególnych sektorach, w oderwaniu od kryzysów: klimatycznego i energetycznego Polska jest gotowa zapłacić każdą cenę za realizację wizji kopalnianego lobbY -powiedziała Diana Maciąga, koordynatorka projektu gazowego w Polskiej Zielonej Sieci i kampanierka CEE Bankwatch Network, ekspertka ds. gazu kopalnego Koalicji Klimatycznej, oraz główna autorka stanowiska.

W stanowisku zatytułowanym „Energetyka gazowa w Polsce. Czas na zmiany”, Koalicja przedstawia szereg argumentów przemawiających za szybkim odejściem od gazu. Podkreśla się m.in., że:

  • Gaz nie jest paliwem przejściowym. Postęp technologiczny w dziedzinie energetyki odnawialnej oraz pogłębiająca się świadomość negatywnego wpływu gazu kopalnego na klimat czynią jego stosowanie w tym charakterze nieuzasadnionym.
  • Uzależnienie od gazu wiąże się z wieloma ryzykami. Obejmują one m.in. rosnące ceny surowca, uzależnienie od dostaw z niestabilnych politycznie państw, ryzyko ataków terrorystycznych na infrastrukturę krytyczną oraz pogłębianie się kryzysu klimatycznego.
  • Inwestowanie w gaz to marnowanie pieniędzy. Zamiast tego środki te powinny zostać skierowane na rozwój energetyki niskoemisyjnej, która jest bardziej opłacalna i zapewnia większe bezpieczeństwo energetyczne.
  • Szybkie odejście od gazu korzystnie wpłynie na polską gospodarkę, zdrowie obywateli i środowisko naturalne.

Koalicja Klimatyczna przedstawia również szereg rekomendacji dotyczących działań, jakie Polska powinna podjąć, aby zminimalizować negatywne skutki uzależnienia od gazu.

Obejmują one m.in.:

  • Zaprzestanie traktowania gazu jako paliwa przejściowego w dekarbonizacji.
  • Opracowanie strategii stopniowego wycofywania gazu z energetyki.
  • Zwiększenie inwestycji w efektywność energetyczną, energię odnawialną i energetykę obywatelską.
  • Wsparcie dla inicjatyw mających na celu edukację społeczeństwa na temat korzyści płynących z transformacji energetycznej.

Czas na działanie jest teraz. Polska musi zdecydowanie odejść od gazu kopalnego, aby zapewnić sobie stabilną, bezpieczną i zrównoważoną przyszłość energetyczną.

ŹródłoPKE OM

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!