25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaBiznesRada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Co to...

Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Co to oznacza dla Polaków?

-

W środę 6 września 2023 roku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Główna stopa referencyjna spadła z 6,75% do 6%. To najniższy poziom od września 2019 roku.

Decyzja RPP była dużym zaskoczeniem dla rynków finansowych. Ekonomiści spodziewali się obniżki stóp o 25 punktów bazowych.

Rada Polityki Pieniężnej argumentuje swoją decyzję spowolnieniem gospodarczym. W drugim kwartale 2023 roku PKB Polski wzrósł o 2,5% w ujęciu rocznym, co jest najwolniejszym tempem wzrostu od początku pandemii. RPP liczy, że obniżka stóp procentowych pomoże ożywiać gospodarkę.

Nie mamy żadnych przesłanek, że inflacja jest pod kontrolą w Polsce – pisze na serwisie LinedIn członkini Rady Polityki Pieniężnej prof. Joanna Tyrowicz – Mamy za to mnóstwo dowodów na to, że nie jest pod kontrolą w gospodarkach o niższej inflacji, w fazie niższej koniunktury i o oczekiwaniach inflacyjnych zakotwiczonych w celu inflacyjnym tych krajów. Lista zaczyna się od strefy euro, UK, Kanada.

Z pewnością obniżka stóp procentowych będzie miała pozytywny wpływ na kredytobiorców. Rata kredytu hipotecznego z oprocentowaniem zmiennym spadnie średnio o około 50 zł miesięcznie. Będzie również sprzyjać wzrostowi gospodarczemu. Firmy będą miały łatwiejszy dostęp do kredytów, co pozwoli im na inwestycje i rozwój.

Jednak obniżka stóp procentowych może mieć też negatywne skutki. Może doprowadzić do wzrostu inflacji. W lipcu inflacja w Polsce wyniosła 10,1%. 

Obniżka stóp procentowych może również doprowadzić do osłabienia złotego. Złoty w ciągu ostatnich dni stracił na wartości w stosunku do dolara.

Źródło: Goldenmark

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!