12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneDolny Śląsk z największym problemem z rzetelnością konsumentów

Dolny Śląsk z największym problemem z rzetelnością konsumentów

-

Ranking Rzetelności Konsumentów Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA i Rzetelnej Firmy wskazuje, że mieszkańcy południowo-wschodniej Polski są najsumienniejsi w regulowaniu zobowiązań finansowych.

W rankingu nie zmienił się skład najbardziej rzetelnej piątki województw. Na pierwszym miejscu znalazła się Małopolska, a na drugim Podkarpacie. Trzecie miejsce zajęło świętokrzyskie, a kolejne – Podlasie i Wielkopolska.

Pięć najbardziej rzetelnych województw leży na terenach dawnej Rzeczpospolitej, na których ludność jest osiadła od stuleci. Piątka najbardziej nierzetelnych zlokalizowana jest na ziemiach przejętych po II wojnie światowej i zamieszkałych przez ludność napływową. To pokazuje, jak duży wpływ na nasze zachowania mają więzi lokalne. Tam, gdzie ludzie się znają od pokoleń, znacznie większą uwagę przykłada się do opinii sąsiadów i nie robi rzeczy, które nie są społecznie akceptowane. Np. nie robi się długów. A z drugiej strony to pokazuje też, jak długo te więzi muszą się budować. Wszak od zakończenia wojny minęło prawie 80 lat i na świat przyszło już kilka urodzonych na tych terenach pokoleń – komentuje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Najgorzej wypadł Dolny Śląsk, który zdobył zaledwie 8 punktów. Na tysiąc mieszkańców tego województwa przypada 1,8 mln zł nieopłaconych rachunków. Dla porównania, w Małopolsce, która zajęła pierwsze miejsce, na tysiąc mieszkańców przypada 864 tys. zł zadłużenia, a dłużników jest zaledwie 4,36 proc.

Spośród województw z niechlubnej piątki, na którą składają się m.in. Dolny Śląsk, Warmia i Mazury oraz Pomorze, najwyższy odsetek dłużników jest na Dolnym Śląsku (9 proc.).

Źródło: KRD

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...