12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNieruchomościRaport AMRON-SARFiN 1/2023 - ożywienie rynku kredytowego w pierwszym kwartale

Raport AMRON-SARFiN 1/2023 – ożywienie rynku kredytowego w pierwszym kwartale

-

W odniesieniu do dynamicznych spadków akcji kredytowej notowanych w 2022 roku, pierwszy kwartał 2023 przyniósł długo wyczekiwane ożywienie na rynku kredytowym. Zwłaszcza w sektorze kredytów mieszkaniowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje zawarte w raporcie AMRON-SARFiN 1/2023.

W I kwartale 2023 roku zanotowano istotny wzrost zarówno liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i wartości zawartych umów. Liczba udzielonych kredytów wzrosła o 16,04% w porównaniu do IV kwartału 2022 roku, osiągając liczbę 21 968. Wartość zawartych umów kredytowych również zwiększyła się o 21,14%, osiągając wynik 7,472 miliarda złotych.

Pozytywny wpływ działań Rady Polityki Pieniężnej i Komisji Nadzoru Finansowego

Działania Rady Polityki Pieniężnej, utrzymującej stabilny poziom stopy referencyjnej NBP na poziomie 6,75%, oraz obniżenie WIBOR 3M do poziomu 6,90% miały pozytywny wpływ na ożywienie rynku kredytowego. Komisja Nadzoru Finansowego również wprowadziła zmiany, obniżając wysokość buforu dla badania zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców. Te działania przyczyniły się do wzrostu liczby udzielanych kredytów mieszkaniowych.

Zmiana trendu na rynku mieszkaniowym

W pierwszym kwartale 2023 roku zaobserwowano również zmianę trendu na rynku mieszkaniowym. Spadek liczby rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych oraz uzyskanych pozwoleń budowlanych wskazuje na ostrożność inwestorów w sektorze mieszkaniowym. Jednakże, liczba oddanych do użytkowania mieszkań nieznacznie wzrosła. To sugeruje, że rynek może doświadczać niepewności związanej z szybko rosnącymi kosztami budowy, co wpływa na decyzje inwestycyjne.

Wzrost średniej wartości nowo udzielanych kredytów mieszkaniowych

Warto zauważyć, że średnia wartość nowo udzielanych kredytów mieszkaniowych w pierwszym kwartale 2023 roku również zanotowała wzrost. Średnia wartość kredytu wzrosła z 325 000 zł na koniec 2022 roku do 339 552 zł, co stanowi wzrost o 4,43%. To może wynikać z podniesienia cen na rynku nieruchomości oraz rosnących kosztów budowy, które wpływają na wyższe wymagania finansowe kredytobiorców.

Spadek liczby umów o kredyt mieszkaniowy i wartości portfela hipotecznego

Choć odnotowano ożywienie na rynku kredytowym, raport wskazuje na spadek liczby umów o kredyt mieszkaniowy na koniec pierwszego kwartału 2023 roku w porównaniu do roku poprzedniego. Na koniec 2022 roku liczba czynnych umów wynosiła 2 366 262, natomiast na koniec pierwszego kwartału br. ich liczba spadła o ponad 38 tysięcy. Ponadto, wartość portfela hipotecznego zmniejszyła się o około 25 miliardów złotych, osiągając kwotę 486 miliardów złotych. Ten spadek może być związany z różnymi czynnikami, takimi jak restrukturyzacja portfeli bankowych czy spłaty kredytów przez kredytobiorców.

Źródło: Materiał prasowy

 

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...