23 C
Wrocław
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneRaport BCC dla polskiej gospodarki - diagnoza i rekomendacje

Raport BCC dla polskiej gospodarki – diagnoza i rekomendacje

-

Polski rynek pracy napotyka poważne wyzwania, związane zarówno z demografią, jak i migracją zagraniczną. Business Centre Club w swoim raporcie „BCC dla polskiej gospodarki: diagnoza i rekomendacje” podkreśla te problemy i wskazuje na konieczność dostosowania prawodawstwa do przepisów unijnych.

Business Centre Club zauważa rosnące obciążenia administracyjne, z którymi borykają się polscy przedsiębiorcy. Wzrost kosztów zatrudnienia, wysoka inflacja i inne wyzwania stanowią istotne problemy dla biznesu. Eksperci organizacji pracodawców wskazują na potrzebę konkretnego wsparcia w wielu obszarach.

Rosnące koszty zatrudnienia są dużym obciążeniem dla polskich przedsiębiorstw. Od 2023 roku obowiązuje wyższe wynagrodzenie minimalne, które od lipca wzrosło do 3600 zł brutto. Koszty świadczeń pracowniczych i składek na ubezpieczenie społeczne również rosną. Planowane podwyżki płacy minimalnej w 2024 roku zwiększą te wydatki jeszcze bardziej.

Polska, podobnie jak wiele innych krajów europejskich, zmaga się z niskimi wskaźnikami demograficznymi. W związku z tym, aby zaspokoić potrzeby gospodarki, konieczne będzie zatrudnienie większej liczby pracowników z zagranicy. W tym kontekście istotne jest uporządkowanie prawnego systemu związanego z zatrudnieniem cudzoziemców, w tym prostych i przejrzystych procedur dotyczących pobytu i pracy.

Już dziś wielu przedsiębiorstw zatrudnia cudzoziemców. Z danych wynika, że obecnie w co trzeciej polskiej firmie pracują Ukraińcy. Obejmują oni stanowiska niższego szczebla, takie jak kasjer, magazynier, sprzedawca, pracownik produkcji czy kierowca. Brak jest jednak spójnych przepisów w kwestii polityki imigracyjnej. Potrzebujemy rozwiązań, które będą odpowiedzią na wskaźniki demograficzne –  zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz zniewelowanie luki płacowej. Poza tym, konieczne staje wprowadzenie rozwiązań łagodzących skutki wysokiej inflacji – podkreśla Joanna Torbé-Jacko, ekspert Business Centre Club ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w marcu 2023 roku stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,4 proc. To spadek o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z lutym i o 0,4 pkt proc. mniej niż pod koniec marca 2022 r. Potwierdza to również Eurostat. 

Źródło: Materiał prasowy

 

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!