29 C
Wrocław
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesRaport E-commerce w Polsce

Raport E-commerce w Polsce

-

Według raportu „E-commerce w Polsce,” zakupy online cieszą się największą popularnością wśród mieszkańców dużych miast (34%).

W mniejszych miejscowościach korzysta z tego rozwiązania odpowiednio 22% i 23% badanych, a mieszkańcy wsi stanowią 21% ankietowanych.

E-konsumenci z wyższym wykształceniem dominują w zakupach online (40%). Grupa wiekowa 35-49 lat stanowi 33% kupujących online, a respondenci 50+ to kolejne 30%, ceniący sobie wygodę i stabilność finansową.

Analiza PwC prognozuje, że do 2026 r. wartość polskiego rynku e-commerce wzrośnie do 162 mld zł, z rocznym średnim wzrostem o 12%. Szybko rosnącymi kategoriami są produkty spożywcze oraz zdrowie i uroda.

Badanie PwC wykazuje, że po pandemii 74% Polaków utrzymało poziom zakupów online, a 10% zwiększyło go. Obecnie około 150 tys. polskich firm sprzedaje online, wykorzystując własne sklepy i popularne platformy typu marketplace.

Zmieniający się krajobraz e-commerce w Polsce

Raport IAB Polska, PBI i Gemius podkreśla, że 75% internautów kupuje w polskich sklepach online, ale co trzeci sfinalizował transakcję zagranicznie. Wpływ inflacji ogranicza impulsywne zakupy, szczególnie u konsumentów z wyższym wykształceniem.

Dla ponad 75% ankietowanych głównym powodem zakupów online jest całodobowa dostępność. Cena zajmuje trzecie miejsce, choć sklepy internetowe oferują atrakcyjne ceny, szczególnie w okresie wysokiej inflacji.

Klienci zwracają uwagę na formę dostawy, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Ponad 80% korzysta z automatów paczkowych, doceniając elastyczne godziny odbioru. Wartościowe są również opcje darmowego zwrotu, zarówno przez automat, kuriera, jak i w sklepie stacjonarnym.

Źródło: Materiał prasowy

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!