10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesEkologia | ESG | OZERecykling plastiku | Korzyści dla środowiska i biznesu

Recykling plastiku | Korzyści dla środowiska i biznesu

-

W obliczu rosnącej ilości odpadów plastikowych, recykling staje się kluczowym elementem strategii zrównoważonego rozwoju.

Według prognoz analityków Statista.com, Unia Europejska do 2030 roku wygeneruje 63 miliony ton śmieci z tworzyw sztucznych, a w 2060 roku ta liczba wzrośnie do ponad 106 milionów ton.

Korzyści recyklingu

Według ekspertów, korzyści z recyklingu tworzyw sztucznych są niezaprzeczalne. Ogranicza on zużycie surowców naturalnych, zmniejsza emisję gazów cieplarnianych i przyczynia się do oszczędności energii. Ponadto, recykling tworzy nowe miejsca pracy i stymuluje rozwój gospodarki opartej na obiegu zamkniętym.

Wyzwania dla firm

Zakłady przemysłowe, które opierają swoją produkcję na surowcach z recyklingu, mierzą się z wieloma wyzwaniami. Jednym z najważniejszych jest kwestia jakości odpadów, która w dużej mierze zależy od świadomości społecznej. Segregacja odpadów w gospodarstwach domowych i prawidłowe oznakowanie opakowań są kluczowe dla efektywnego procesu recyklingu.

Dobrze zaprojektowany recykling

Mimo istniejących wyzwań, potencjał recyklingu tworzyw sztucznych jest ogromny. Według Plastics Recyclers Europe, w krajach UE przetworzeniu podlega jedynie około 18% wprowadzanych na rynek produktów foliowych. Unia Europejska sukcesywnie zwiększa obowiązkowe poziomy wykorzystania recyklatu w produkcji nowych opakowań, a odpowiedzialni producenci podejmują dodatkowe działania na poziomie procesów wewnętrznych i designu produktów, aby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko.

Jeżeli chodzi o gospodarkę odpadami, to mamy dostępne trzy drogi. Pierwsza, którą można nazwać tradycyjną, polega na składowaniu ich na wysypiskach. To jeszcze się dzieje w naszym regionie, natomiast w Europie Zachodniej właściwie się od tego odeszło, bo jest ona najbardziej szkodliwa dla środowiska.. W przypadku drugiej drogi kluczowe są spalarnie śmieci i wykorzystanie odpadów w celach energetycznych. To jest powszechna praktyka w Austrii, Niemczech oraz państwach Skandynawii. W Polsce nie jest ona zbyt popularna, ponieważ wymaga dużych inwestycji w rozwiązania technologiczne, m.in. zaawansowane instalacje filtrujące. Do tego budzi społeczne kontrowersje. Co ważne, o ile kontrolowane spalanie śmieci nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi, to wiąże się z emisją dwutlenku węgla do atmosfery, przyczyniając się do globalnego ocieplenia. Trzecią drogą dla odpadów jest recykling przemysłowy – objaśnia Maciej Słojewski, Group Communications Manager w Cedo. 

Przyszłość recyklingu

Recykling tworzyw sztucznych jest istotnym elementem układanki zrównoważonego rozwoju, zapewniając lepsze gospodarowanie odpadami i zasobami naturalnymi. Aby w pełni wykorzystać jego potencjał, niezbędna jest współpraca na wielu płaszczyznach. Potrzebne są działania ze strony:

  • Przedsiębiorstw: Odpowiedzialne społecznie firmy powinny wdrażać innowacyjne rozwiązania technologiczne i edukować konsumentów na temat segregacji odpadów.
  • Konsumentów: Świadoma segregacja odpadów i wybór produktów z recyklatów to kluczowe kroki, które każdy może podjąć, aby przyczynić się do ochrony środowiska.
  • Rządów: Wprowadzanie regulacji prawnych i tworzenie odpowiednich zachęt dla rozwoju sektora recyklingu jest niezbędne do budowy efektywnego systemu.

Wspólnym wysiłkiem możemy stworzyć przyszłość, w której recykling stanie się powszechną praktyką, a plastikowe odpady nie będą stanowić zagrożenia dla środowiska naturalnego.

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!