12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneRejestr zastrzeżeń numerów PESEL - szansa czy zagrożenie?

Rejestr zastrzeżeń numerów PESEL – szansa czy zagrożenie?

-

Od 17 listopada 2023 roku w Polsce obowiązuje nowy przepis, który pozwala na zastrzeżenie numeru PESEL.

Jest to rozwiązanie, które ma pomóc w ograniczeniu skutków kradzieży tożsamości. Zastrzeżenia można dokonać za pomocą aplikacji mObywatel. Aby to zrobić, należy:

  • Zalogować się do aplikacji mObywatel.
  • Wybrać zakładkę „Usługi”.
  • Wybrać usługę „Zastrzeżenie numeru PESEL”.
  • Podać swoje dane osobowe i potwierdzić zastrzeżenie.

Zastrzeżenia może dokonać każdy pełnoletni obywatel Polski.

Jakie skutki ma zastrzeżenie?

Zastrzeżenie numeru PESEL oznacza, że nie będzie on mógł być wykorzystywany do zawierania umów, podpisywania dokumentów czy zaciągania kredytów.

Szanse

Zastrzeżenie może pomóc w ograniczeniu skutków kradzieży tożsamości. Dzięki temu osoby, które padły ofiarą oszustów, będą miały więcej czasu na zgłoszenie przestępstwa i podjęcie działań mających na celu odzyskanie swojej tożsamości.

Ponadto może pomóc w zapobieganiu kradzieży tożsamości. Oszuści będą mieli trudności aby wyrobić nowe dokumenty na podstawie skradzionego numeru PESEL.

Zagrożenia

Zastrzeżenie może również stanowić zagrożenie dla niektórych osób.

Przede wszystkim, zastrzeżenie numeru PESEL może utrudniać zawieranie umów i podpisywanie dokumentów. Osoby, które zastrzegły PESEL, będą musiały przedstawiać innym podmiotom dokumenty potwierdzające ich tożsamość.

Ponadto, zastrzeżenie może utrudniać korzystanie z niektórych usług publicznych. Na przykład, osoby, które zastrzegły numer PESEL, mogą mieć trudności z uzyskaniem kredytu czy zameldowaniem się.

Ocena

O tym, czy zastrzeżenie jest szansą, czy zagrożeniem, decyduje indywidualna sytuacja danej osoby. Dla osób, które są szczególnie narażone na kradzież tożsamości, zastrzeżenie numeru PESEL może być dobrym rozwiązaniem. Jednak dla osób, które nie są narażone na to ryzyko, może stanowić utrudnienie.

Podsumowanie

Rejestr zastrzeżeń numerów PESEL to nowe rozwiązanie, które może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. O tym, czy rozwiązanie to będzie korzystne dla danej osoby, decyduje indywidualna sytuacja.

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...