29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaNieruchomościRekordowa sprzedaż, ale nadal za mało mieszkań

Rekordowa sprzedaż, ale nadal za mało mieszkań

-

Sprzedaż mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce w październiku 2023 r. wyniosła 5,7 tys., co jest najwyższym wynikiem od stycznia 2022 r.

W tym samym czasie do oferty deweloperzy wprowadzili 5,3 tys. lokali, czyli o 158% więcej niż przed rokiem. Największy wzrost nowej podaży miał miejsce w Krakowie, gdzie wprowadzono 850 mieszkań więcej niż w poprzednim miesiącu. W Warszawie przybyło 2000 nowych ofert, a w Łodzi 1100. Ceny mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły w ciągu roku od 11% w Katowicach do 23% w Krakowie.

Pomimo rekordowej sprzedaży w październiku, nadal widać, że popyt na mieszkania przewyższa podaż. Wprawdzie różnica ta w październiku wyniosła zaledwie 6%, ale w poprzednich miesiącach była znacznie wyższa.

Wprawdzie czas wyprzedaży oferty nie uległ znaczącej poprawie bo w przypadku Krakowa, Warszawy i Wrocławia wciąż utrzymuje się poniżej 2 kwartałów, czyli mamy do czynienia ze skrajną nadwyżką popytu nad podażą, ale przynajmniej ta różnica nie pogłębiła się jeszcze bardziej. Można powiedzieć, że ten 30% w skali 7 rynków wzrost podaży trafił tam, gdzie był najbardziej potrzebny – komentuje Katarzyna Kuniewicz, ekspertka Otodom Analytics.

Duży wzrost nowej podaży w październiku to dobra wiadomość dla kupujących, którzy mają nadzieję na obniżenie cen. Jednak deweloperzy nadal wprowadzają do oferty mniej mieszkań niż sprzedają. Oznacza to, że w kolejnych miesiącach można spodziewać się dalszego wzrostu cen.

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym nadal rosną. W ciągu roku wzrosły od 11% w Katowicach do 23% w Krakowie. Największy wzrost cen obserwuje się w największych miastach, takich jak Warszawa, Kraków i Gdańsk.

Duży wzrost nowej podaży mieszkań w październiku to dobra wiadomość dla kupujących. Jednak nadal widać, że popyt na mieszkania przewyższa podaż, co prawdopodobnie będzie sprzyjać dalszemu wzrostowi cen.

Źródło: Otodom

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!