0.4 C
Wrocław
czwartek, 23 stycznia, 2025
Strona głównaZdrowieRekordowa wyszczepialność przeciwko wirusowi HPV we Wrocławiu

Rekordowa wyszczepialność przeciwko wirusowi HPV we Wrocławiu

-

Wrocławski program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) odnotowuje rekordową wyszczepialność wśród nastolatków. Mimo startu powszechnego programu szczepień finansowanego przez państwo, miasto nie zawiesza własnych działań profilaktycznych.

Darmowe szczepienia przeciwko wirusowi HPV są realizowane we Wrocławiu od 12 lat. 1 czerwca rozpoczęto powszechny, darmowy program szczepień dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Program jest finansowany z budżetu państwa. Dotychczas Wrocław zaszczepił blisko 27 tysięcy nastolatków, co stanowi ponad 72,5 procent wszystkich potencjalnych pacjentów. Wydatki miasta na ten cel przekroczyły 9 milionów złotych.

Rekordowa wyszczepialność przeciwko HPV

Program obejmuje nie tylko szczepienia, ale także edukację dla nastolatków i ich rodziców. Dzięki skutecznym działaniom edukacyjnym Wrocław może pochwalić się jednym z najwyższych wskaźników wyszczepialności na świecie. Jest on porównywalny z krajami takimi jak Finlandia, Norwegia, Szwecja i Wielka Brytania.

Ministerstwo Zdrowia podpisało umowy z 79 placówkami spośród 140 przychodni, które dotychczas przeprowadzały szczepienia we Wrocławiu. Rodzice mają możliwość wyboru placówki, w której zaszczepią swoje dzieci. Pełna lista przychodni dostępna jest na stronie www.pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem.

Wysoka zachorowalność na raka szyjki macicy w Polsce

W ramach programu szczepień przeciwko HPV w roku szkolnym 2022/2023 objętych zostało łącznie 4034 trzynastolatków, w tym 2019 chłopców. Aby zapewnić optymalną ochronę przed HPV, zaleca się powtórne zgłoszenie do poradni po upływie 6 miesięcy od pierwszej dawki szczepienia w celu otrzymania drugiej dawki. Taki proces zapewnia skuteczną ochronę przed rakiem szyjki macicy i innymi chorobami nowotworowymi związanymi z zakażeniem wirusem HPV.

Rak szyjki macicy to globalny problem zdrowotny, rocznie diagnozuje się go u 500-600 tysięcy kobiet na świecie. W Polsce liczba ta wynosi około 3 tysięcy. Dane serwisu Onkonet wskazują, że w 2020 roku zarejestrowano 3 862 przypadki zachorowań i 2 137 zgonów związanych z rakiem szyjki macicy. Polska ma jedne z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności na tym nowotworze w Europie. Krajowy Rejestr Nowotworów informuje również, że odsetek 5-letnich przeżyć w Polsce wynosi jedynie 48,3 procent, podczas gdy średnia europejska wynosi 62,1 procent.

Źródło: UM Wrocław

Masz newsa, pomysł na artykuł, który mógłby zainteresować naszych czytelników? Pisz śmiało na redakcja@forcenews.pl.

reklama

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECANE WYDARZENIA