26.2 C
Wrocław
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneWrocławRoman Kołakowski patronem wrocławskiego tramwaju

Roman Kołakowski patronem wrocławskiego tramwaju

-

W sobotę 23 marca 2024 roku, podczas trwającej 44. edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej, jeden z tramwajów Moderus Gamma zyskał nowego patrona – Romana Kołakowskiego.

Roman Kołakowski urodził się we Wrocławiu w 1957 roku. Był postacią nietuzinkową. Poeta, kompozytor, tłumacz, reżyser – jego talent obejmował szerokie spektrum dziedzin artystycznych. Już w latach 70. XX wieku dał się poznać jako autor piosenek do wierszy Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej czy Stanisława Barańczaka, a jego talent został doceniony nagrodami na prestiżowych festiwalach.

Roman Kołakowski był nie tylko niezwykle utalentowanym artystą, ale także człowiekiem, który swoją twórczością i zaangażowaniem w życie kulturalne Wrocławia wpływał na każdego z nas — wskazał prezes MPK Wrocław, Witold Woźny — Jego teksty, kompozycje i spektakle poruszały serca i umysły, inspirując do refleksji nad najważniejszymi sprawami życia — czasem bardzo poważnymi, czasem błahymi, codziennymi, najbardziej ludzkimi.

Twórczy duch i animator kultury

Od 2004 roku Kołakowski związany był z warszawskim Teatrem „Syrena”, a we Wrocławiu stworzył Teatr Piosenki, działający w Imparcie. Organizował też festiwal STACHURA, dając szansę młodym artystom. Poświęcał się również pracy pedagogicznej, jurorowaniu festiwali i prowadzeniu warsztatów.

Tłumacz i kompozytor o imponującym dorobku

Kołakowski znany był również jako tłumacz tekstów piosenek Kurta Tucholsky’ego, Jacquesa Brela, Toma Waitsa i wielu innych. Wybierał teksty trudne, wymagające głębokiego zrozumienia. Jego wszechstronność artystyczna zaowocowała współpracą z wieloma gwiazdami polskiej sceny muzycznej, a utwory z jego tekstami śpiewali m.in. Voo Voo, Kazik, Michał Bajor czy Justyna Steczkowska.

Pamięć o artyście wciąż żywa

Uroczystość nadania tramwajowi imienia Romana Kołakowskiego stała się nie tylko symbolicznym gestem, ale też wzruszającym wspomnieniem o zmarłym w 2019 roku artyście. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele festiwalu PPA, wykonawcy Studium Musicalowego działającego przy Capitolu, a także znamienici goście, m.in. Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jerzy Satanowski i Bartosz Porczyk. Brat Romana Kołakowskiego, Ryszard, zaintonował pieśń „A Lwów to dla mnie zagranica…”, którą wspólnie odśpiewali wszyscy zebrani.

ŹródłoMPK Wrocław
Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!