29 C
Wrocław
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPraca | HR | Kariera | EBRówność płci w Polsce – wciąż wiele do zrobienia

Równość płci w Polsce – wciąż wiele do zrobienia

-

Dyskryminacja, uprzedzenia i brak elastyczności to główne bariery utrudniające kobietom rozwój na rynku pracy.

Takie wnioski płyną z globalnego sondażu Hays oraz raportu „Kobiety na rynku pracy 2023. Polityka DE&I w praktyce”.

Mimo rosnącej świadomości problemu równości płci, wciąż wiele kobiet doświadcza przeszkód w swojej karierze zawodowej. Ponad połowa Polek (57%) przyznaje, że napotkało trudności ze względu na płeć. Najczęściej dotyczą one faworyzowania mężczyzn, stereotypów w rekrutacji i awansach, braku zaufania do kobiecych kwalifikacji oraz stereotypowego postrzegania ich dyspozycyjności.

Szklane sufity i luka płacowa

Kobiety nadal mierzą się z „szklanymi sufitami”, które ograniczają ich możliwości awansu na wyższe stanowiska. Dochodzi do tego luka płacowa – kobiety w Polsce zarabiają średnio o 20% mniej niż mężczyźni.

Brak elastyczności i stereotypy

Kolejną barierą jest brak elastyczności w wielu firmach. Nieelastyczne godziny pracy utrudniają kobietom godzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi. Stereotypy dotyczące ról płciowych wciąż pokutują, a obowiązki rodzicielskie i domowe często nadal są postrzegane jako domena kobiet.

Na rynku pracy nadal zdarzają się sytuacje, w których profesjonalistka nie otrzymuje możliwości awansu lub objęcia roli menedżerskiej, ponieważ zdaniem decydentów może tego nie udźwignąć. Powód? Ma małe dzieci. Nikt jednak raczej nie kwestionuje, czy ojciec małych dzieci zdoła pogodzić pracę i zobowiązania wobec rodziny. Jest to element większego problemu – komentuje Aleksandra Tyszkiewicz z Hays.

Polityka DE&I – szansa na zmianę

Pracodawcy, którzy chcą tworzyć otwarte i sprawiedliwe organizacje, coraz częściej wdrażają politykę DE&I (różnorodność, równość, integracja). Takie rozwiązania obejmują m.in.:

  • równowagę płci w strukturach firmy,
  • inicjatywy wspierające kobiety i inne niedostatecznie reprezentowane grupy,
  • szkolenia z zakresu nieuświadomionych uprzedzeń,
  • transparentne systemy wynagradzania,
  • jasne ścieżki kariery,
  • inkluzywne procesy rekrutacyjne.

Konieczna zmiana mentalności

Zmiana sytuacji kobiet na rynku pracy wymaga nie tylko działań ze strony firm, ale też zmiany mentalności w całym społeczeństwie. Należy zwalczać stereotypy dotyczące ról płciowych i promować równy podział obowiązków domowych i opiekuńczych.

Dzień Kobiet – czas na refleksję

Międzynarodowy Dzień Kobiet to dobry moment na refleksję nad wyzwaniami, z jakimi borykają się kobiety na rynku pracy. Ważne jest, aby nie tylko świętować ich osiągnięcia, ale też aktywnie działać na rzecz tworzenia bardziej równych szans dla wszystkich.

Źródło: HAYS

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!