25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaBiznesRówność szans w miejscu pracy - wyzwania i postępy

Równość szans w miejscu pracy – wyzwania i postępy

-

Chociaż rośnie przekonanie o niemającej znaczenia płci dla awansu zawodowego i sprawiedliwego wynagrodzenia, to nadal niewielu specjalistów i specjalistek jest przekonanych o tym. Według raportu Hays „Kobiety na rynku pracy 2023. Polityka DE&I w praktyce”, tylko 39% specjalistek i 69% specjalistów uważa, że płeć pracownika nie wpływa na perspektywy awansu. Równouprawnienie jest priorytetem polityk różnorodności, jednak wiele przeszkód pozostaje do pokonania.

Kobiety często mierzą się z przeszkodami wynikającymi ze stereotypowego myślenia o rolach społecznych, nierównego podziału obowiązków domowych i opiekuńczych oraz uprzedzeń wobec kobiet w biznesie. Zarobki kobiet są często niższe niż ich męskich kolegów o podobnych kwalifikacjach. Co za tym idzie awans w typowo męskich branżach jest trudniejszy. Pomimo tego, Polska wypada korzystnie pod względem udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych i menedżerskich.

Jednak na najwyższych stanowiskach zarządczych kobiety wciąż są słabo reprezentowane. Wdrożenie polityk różnorodności jest często motywowane pozytywnym wpływem na społeczeństwo oraz decyzjami centrali firm. Równowaga płci zajmuje kluczowe miejsce w politykach DE&I. Uwaga skupia się również na różnorodności etnicznej, społeczności LGBT+ oraz osobach z niepełnosprawnościami. Edukacja, zrozumienie problemu i sojusznictwo są kluczowe dla osiągnięcia równości szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy.

Firmy, które wprowadziły politykę różnorodności, zauważają pozytywne efekty. Pracownicy są świadomi celów i priorytetów strategii DE&I, a polityka różnorodności rzeczywiście wspiera równość i różnorodność w miejscu pracy.

Źródło: HAYS Poland

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!