Dla wielu osób rozmowa kwalifikacyjna to stresujące doświadczenie.
Oprócz standardowych pytań o doświadczenie i umiejętności, kandydaci często muszą zmierzyć się z tymi, które budzą szczególne obawy. Badanie Hays Poland pokazuje, jakie tematy sprawiają najwięcej trudności polskim specjalistom podczas rekrutacji.
Pieniądze to temat tabu?
Największym wyzwaniem dla kandydatów jest odpowiedź na pytanie o oczekiwania finansowe. Aż 39% badanych przyznaje się do stresu w tej sytuacji. Część osób obawia się podania zbyt wysokiej kwoty, która wykluczy ich z dalszego procesu, a inni po prostu nie czują się komfortowo, mówiąc o pieniądzach.
Aby mieć jak najlepsze rozeznanie w trendach dotyczących wynagrodzeń, warto systematycznie przyglądać się raportom rynkowym i zestawieniom płacowym. Jest to ważna praktyka, którą powinni stosować zarówno kandydaci, jak i pracodawcy chcący zatrzymać najlepsze talenty w firmie – mówi Justyna Chmielewska z Hays.
W obecnej sytuacji gospodarczej, kandydaci coraz częściej wykazują ostrożność w kwestii wynagrodzenia. Warto jednak dobrze poznać trendy płacowe w swojej branży, aby móc rzetelnie oszacować wartość swoich umiejętności.
Mocne i słabe strony – jak mówić o nich pewnie?
Kolejnym problematycznym tematem jest pytanie o mocne i słabe strony. 26% ankietowanych uważa je za trudne. Wyzwaniem jest odpowiednie wyważenie prezentowanych cech, aby nie deprecjonować swoich umiejętności, a jednocześnie pokazać świadomość swoich słabości.
Ważne jest, aby kandydat potrafił opowiedzieć o konkretnych sytuacjach, w których wykorzystał swoje mocne strony, a także o sposobach na radzenie sobie z brakami. Otwartość na rozwój i chęć doskonalenia swoich umiejętności są kluczowe dla każdego pracodawcy.
Znasz firmę, do której aplikujesz?
Niewiedza o firmie, do której aplikujemy, może również budzić stres. 16% badanych przyznaje, że ma problem z odpowiedzią na pytania o rekrutującą organizację. Powodem może być jednoczesny udział w wielu rekrutacjach lub brak czasu na research.
Warto przed rozmową zapoznać się z misją firmy, jej wartościami, produktami i planami na przyszłość. Pozwoli to nie tylko na komfortowe odpowiadanie na pytania, ale również pokaże zaangażowanie kandydata.
Motywacja do zmiany pracy i rozwój zawodowy – jak mówić o nich szczerze?
Pozostałe trudne pytania dotyczą motywacji do zmiany pracy (12% wskazań) oraz rozwoju zawodowego (7% wskazań). Część kandydatów nie chce mówić o prawdziwych powodach zmiany pracy, a inni nie są pewni, czy ich działania rozwojowe są wystarczające.
Źródło: HAYS