Biznes motoryzacyjny w regionie Opolszczyzny i Dolnego Śląska nabiera tempa. Tworzenie specjalnych stref ekonomicznych oraz inwestycje znanych marek, takich jak Mercedes-Benz, Toyota czy LG, przyciągają kolejne firmy zajmujące się produkcją samochodów i podzespołów.
Przemysł samochodowy stanowi kluczową część polskiej gospodarki, odpowiadając obecnie za 8% PKB. Polska jest także jednym z największych światowych eksporterów podzespołów, zajmując 10. miejsce z eksportem o wartości 12,3 mld USD. W 2022 roku produkcja pojazdów sięgnęła 483,8 tys., wzrastając o 10,1% w porównaniu do roku poprzedniego (dane: Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego).
Ekspansja przemysłu motoryzacyjnego
Rozwój przemysłu motoryzacyjnego znacząco wpływa na rynek przemysłowych i magazynowych powierzchni w Polsce. Oprócz Górnego Śląska, regiony dolnośląski i opolski również dynamicznie się rozwijają. Firmy z sektora motoryzacyjnego stanowią około 10% popytu na Dolnym Śląsku. Opolskie, położone między Wrocławiem a Katowicami, staje się atrakcyjną lokalizacją dla firm motoryzacyjnych.
Inwestycje i perspektywy rozwoju
Obszar Opolskiego, chociaż o niewielkiej powierzchni, przyciąga deweloperów. CTPark Opole rozpoczął rozbudowę, aby dostosować się do potrzeb dostawcy układów chłodzenia do samochodów ciężarowych – TitanX Engine Cooling. Duże transakcje z firmami motoryzacyjnymi zawierane na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie obejmują parki logistyczno-przemysłowe takie jak Segro Logistics Park Wrocław, Panattoni BTS Ideal Automotive 2 czy BIK Park Wrocław I.
Motoryzacyjni giganci kreują przyszłość
Obecność światowej klasy graczy, takich jak Toyota, Gates, Lear i Faurecia, znacząco wpływa na konkurencyjność i know-how technologiczne regionu. Mercedes-Benz Manufacturing Poland inwestuje w produkcję silników i baterii do samochodów elektrycznych, a LG Energy Solution Wrocław staje się największym producentem baterii litowo-jonowych dla aut elektrycznych w Europie.
Wrocław jest centrum innowacji i technologii, przyciągając korporacje oraz firmy technologiczne. Miasto oferuje doskonałe zaplecze naukowe oraz wiele młodych firm technologicznych. Obszar ten staje się nie tylko miejscem produkcji, ale także rozwoju i innowacji.
Przygotowanie na elektromobilność
Dostępność gruntów przemysłowych na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, w tym na terenach stref ekonomicznych, umożliwia firmom związanych z branżą motoryzacyjną rozwijanie produkcji i inwestycji. Rozbudowa infrastruktury elektromobilności, takiej jak fabryka Mercedes-Benz Vans w Jaworze, daje perspektywy rozwoju branży na tym obszarze.