25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaNieruchomościRynek biurowy w regionach. Popyt na stabilnym poziomie, a wolnych biur więcej

Rynek biurowy w regionach. Popyt na stabilnym poziomie, a wolnych biur więcej

-

W pierwszym półroczu 2023 roku na rynkach biurowych w regionach Polski popyt na powierzchnie biurowe pozostał na stabilnym poziomie. Co więcej, w niektórych miastach nawet wzrósł. Z kolei w większości miast przybyło wolnych biur, co jest spowodowane spadkiem podaży.

Z danych firmy Colliers International wynika, że w pierwszym półroczu 2023 roku na rynkach regionalnych wynajęto łącznie 334 100 mkw. powierzchni biurowej. To o 13% mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, ale o 1% więcej niż w drugim kwartale 2023 roku.

Mało stabilna sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie, wysokie koszty budowy i finansowania projektów oraz rosnący poziom biurowych pustostanów na rynkach biurowych w Polsce sprawia, że inwestycje wyhamowały i nadal są ograniczane przez deweloperów. Najwięcej biur na rynkach regionalnych jest w budowie we Wrocławiu i Krakowie – informuje Mateusz Strzelecki, partner i head of Tenant Representation w Walter Herz.

Największym rynkiem biurowym w regionach nadal pozostaje Wrocław – 88 000 mkw. wynajętej powierzchni biurowej. Na drugim miejscu uplasował się Kraków z wynikiem 82 500 mkw. Natomiast na trzecim miejscu jest Trójmiasto z wynikiem 68 600 mkw.

Po stronie podaży, w pierwszym półroczu 2023 roku na rynkach regionalnych oddano do użytku 102 900 mkw. powierzchni biurowej. To o 25% mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

W wyniku spadku podaży, w większości miast regionalnych wzrósł współczynnik pustostanów. Największy wzrost odnotowały Katowice. Tu współczynnik pustostanów wzrósł z 18,2% w pierwszym półroczu 2022 roku do 20,4% w pierwszym półroczu 2023 roku.

Wyjątkiem od tej tendencji jest Warszawa, gdzie współczynnik pustostanów zmniejszył się z 12,3% w pierwszym półroczu 2022 roku do 11,4% w pierwszym półroczu 2023 roku.

Analiza trendów na rynku biurowym w regionach Polski wskazuje, że mimo spadku podaży, w najbliższych kwartałach może dojść do dalszego wzrostu współczynnika pustostanów. Jest to związane z tym, że wiele projektów biurowych w regionach jest wciąż w budowie. Ich oddanie do użytku może nastąpić w drugiej połowie 2023 roku lub w 2024 roku.

Źródło: Materiał prasowy

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!