26.2 C
Wrocław
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaNieruchomościRynek inwestycyjny w nieruchomościach w Polsce w I-III kw. 2023 r.

Rynek inwestycyjny w nieruchomościach w Polsce w I-III kw. 2023 r.

-

W pierwszej połowie 2023 r. rynek inwestycyjny w nieruchomościach w Polsce odnotował gwałtowny spadek wolumenu transakcji.

Pomimo ożywienia pod koniec lata, całkowity wolumen w okresie I-III kw. 2023 r. wyniósł zaledwie 1,7 mld euro, co jest najniższym wynikiem od 2015 r. w analogicznym okresie.

Główne przyczyny spadku wolumenu transakcji to:

  • Podwyższona inflacja i stopy procentowe, które utrudniają dostęp do finansowania
  • Różnice w oczekiwaniach cenowych między sprzedającymi a kupującym
  • Niepewność gospodarcza wynikająca z wojny w Ukrainie i innych czynników globalnych

Mimo to, rynek wciąż pozostaje aktywny pod względem liczby transakcji. W analizowanym okresie odnotowano 57 transakcji, co jest porównywalne do wyników z okresu I-III kw. 2016 i 2017 r.

Sektor magazynowy dominuje

W I-III kw. 2023 r. sektor magazynowy odpowiadał za połowę całkowitego wolumenu inwestycji zrealizowanych w Polsce. Spośród 20 zamkniętych transakcji, tylko dwie z nich przekroczyły próg 100 milionów euro.

Największe transakcje obejmowały:

  • Nabycie 80% udziałów w 7R przez NREP
  • Sprzedaż Campus 39 we Wrocławiu przez Panattoni do P3

W pierwszej połowie roku dominowały transakcje pojedynczymi aktywami, natomiast w trzecim kwartale zamknięto dwie małe transakcje portfelowe.

Wrocław pozostaje centrum magazynowym

Wyłączając przejęcie 7R, hub magazynowy we Wrocławiu odpowiadał za 36% całkowitego wolumenu transakcji w tym sektorze. Rynki Wielkiej Piątki zdołały łącznie przyciągnąć prawie 500 milionów euro w inwestycjach.

Parki handlowe – stabilna opcja

W I-III kw. 2023 r. wolumen inwestycji w nieruchomości handlowe wyniósł 405 milionów euro. FREY, nowy gracz z Francji, sfinalizował przejęcie parku handlowego typu „prime” w Gdańsku – Matarni.

W analizowanym okresie odnotowaliśmy 3 transakcje portfelowe parkami handlowymi. We wszystkich trzech firma Avison Young świadczyła usługi doradztwa inwestycyjnego bądź technicznego.

Inwestorzy poszukują aktywów o długim WAULT

W czasach niepewności rynkowej inwestorzy koncentrują się na najlepszych projektach, oferujących perspektywę długiego i stabilnego dochodu. Najważniejsze cechy najlepszej jakości parków handlowych i obiektów typu convenience to:

  • Świetna lokalizacja
  • Doskonała widoczność
  • Strategiczny dobór najemców
  • Długi WAULT
  • Inne obiekty usługowe działające w pobliżu, które uzupełniają ofertę i dodatkowo przyciągają klientów.

Rynek biurowy czeka na powrót transakcji najlepszymi obiektami

Inwestorzy zainteresowani aktywami biurowymi nadal koncentrują się na warszawskim rynku. Wszystkie z 10 zrealizowanych w I-III kw. 2023 r. transakcji miały miejsce w stolicy.

Największą jak dotąd transakcją biurową w tym roku w Polsce była sprzedaż Wola Retro w Warszawie, gdzie Avison Young reprezentował Develię w sprzedaży na rzecz Adventum Group za ok. 70 milionów euro.

Spodziewamy się, że rynki biurowe w miastach regionalnych mogą mieć gorszy okres w nadchodzących miesiącach. Obecnie uwaga inwestorów koncentruje się na Warszawie, zwłaszcza na tańszych obszarach Mokotowa i Służewca, gdzie zespół AY prowadzi kilka transakcji.

Źródło: Avison Young

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!