12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNieruchomościRynek magazynowo-przemysłowy w Polsce w III kw. 2023 r.

Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce w III kw. 2023 r.

-

Aktywność deweloperów i najemców koncentruje się w sześciu głównych regionach

Według raportu Newmark Polska, w III kw. 2023 r. aktywność deweloperów i najemców koncentrowała się na sześciu głównych rynkach magazynowych w Polsce:

  • Warszawie i okolicach
  • Górnym Śląsku
  • Polsce Centralnej
  • Dolnym Śląsku
  • Wielkopolsce
  • województwie pomorskim

W tych regionach powstało prawie 89% nowych inwestycji i przypadło na nie prawie 84% całkowitego wolumenu transakcji najmu.

Ogólne zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce rosną

Na koniec III kw. 2023 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce wyniosły prawie 31,1 mln mkw., co oznacza wzrost o 13,3% w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.

Ponad 80% wolumenu istniejących obiektów zlokalizowane jest w sześciu głównych rynkach w kraju. W III kw. 2023 r. deweloperzy dostarczyli na rynek tylko 527 000 mkw. powierzchni magazynowo-przemysłowej, czyli o ponad 55% mniej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Według prognoz Newmark Polska, w 2023 roku całkowite zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce powiększą się o 4 mln mkw.

W strukturze transakcji dominowały nowe umowy najmu

W strukturze transakcji zawartych w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. dominowały nowe umowy najmu, w tym projekty typu BTS (53%). Renegocjacje stanowiły 35% całkowitego popytu, a pozostałe 12% przypadło na ekspansje. W III kw. br. udział ekspansji w całkowitym wolumenie transakcji wzrósł do nawet ponad 14%.

Trzy duże transakcje BTS 

Trzeci kwartał upłynął pod znakiem dwóch dużych transakcji dotyczących inwestycji typu BTS o powierzchni przekraczającej 100 000 mkw.:

  • Sieć handlowa z branży modowej wynajęła 120 000 mkw. w Psarach.
  • Firma Raben podpisała umowę najmu obiektu o powierzchni 110 000 mkw. w CTPark Warsaw West.

Wzrost wskaźnika pustostanów

Od końca IV kw. 2022 r. obserwujemy stopniowy wzrost wskaźnika pustostanów. Na koniec września bieżącego roku udział powierzchni niewynajętej wyniósł 7,8%, co oznacza wzrost o 1,1 p.p. kwartał do kwartału i o 3,4 p.p. w ujęciu rocznym.

Największe wzrosty wolnej powierzchni w stosunku do poprzedniego kwartału zaobserwowano w województwie łódzkim (o ponad 185 500 mkw.) i lubuskim (o prawie 88 000 mkw.).

Czynsze za najlepsze powierzchnie magazynowe pozostają stabilne

W III kw. 2023 r. czynsze za najlepsze powierzchnie magazynowe pozostawały na stosunkowo stabilnym poziomie w porównaniu z poprzednim kwartałem, aczkolwiek w przypadku niektórych lokalizacji i parków magazynowych odnotowano niewielką korektę.

Najwyższe stawki za wynajem powierzchni magazynowych utrzymują się niezmiennie w Warszawie (Strefa I) i Krakowie.

Źródło: Newmark Polska

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...