10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaNieruchomościRynek nieruchomości dla pokolenia Z | Trendy i wyzwania

Rynek nieruchomości dla pokolenia Z | Trendy i wyzwania

-

Pokolenie Z, urodzone w latach 1997-2012, wkracza na rynek nieruchomości, przynosząc ze sobą nowe oczekiwania i preferencje, które kształtują przyszłość mieszkalnictwa w Polsce.

Ich otwartość na innowacje i cyfrowa dojrzałość wpływają na transformację rynku, prowadząc do powstania nowych trendów i rozwiązań technologicznych. Wyniki badania pt. „Młodzi a technologia”, opublikowane w Barometrze Archicom pt. „Wyjątkowo Mieszkać” w 2024 r., potwierdzają te tendencje. 

Wirtualny świat ułatwia wybór wymarzonego M

Już na etapie poszukiwań nowego lokum, młodzi ludzie chętnie sięgają po rozwiązania technologiczne. Wirtualne spacery po mieszkaniach (66% pozytywnych ankiet) i okolicy (49%) stają się coraz popularniejsze, ułatwiając zdalną ocenę nieruchomości. Możliwość aranżacji wnętrz online (63%) to kolejny atut, który dla pokolenia Z jest istotnym kryterium zakupowym.

Cyfrowa rewolucja w domowych zakamarkach

Technologia nie kończy się na etapie zakupu. Pokolenie Z oczekuje inteligentnych rozwiązań również wewnątrz mieszkania. Aplikacje do zarządzania przestrzenią (85% ankietowanych) cieszą się dużym zainteresowaniem. Kontrola zużycia prądu, temperatury, oświetlenia i systemów bezpieczeństwa za pomocą smartfona staje się standardem. Inteligentne AGD, systemy smart home i dbałość o ekologię (83% badanych) dopełniają obraz wymarzonego lokum dla młodego nabywcy.

W kontekście zmieniających się preferencji kupujących i oczekiwań debiutującego stopniowo na rynku młodego pokolenia, standard obsługi klienta powinien być wyznaczany przez zastosowanie zróżnicowanych innowacyjnych rozwiązań. Należy jednak pamiętać, aby nie bazować na narzędziach, które szybko ulegają „przeterminowaniu”. 60% ankietowanych ma dziś obawy wobec stosowania technologii, która szybko się zestarzeje i będzie wymagała wymiany. Rozwiązaniem jest wykształcenie w organizacji otwartości na innowacje, śledzenie trendów i podejmowanie prób skutecznego prognozowania przyszłości – mówi Dawid Wrona, Chief Operating Officer w Archicom.

Zrównoważony rozwój na pierwszym planie

Ekologia odgrywa kluczową rolę w wyborach mieszkaniowych pokolenia Z. Energooszczędność, odnawialne źródła energii i materiały przyjazne dla środowiska to priorytety, które determinują poszukiwania idealnego M.

Przyszłość rysuje się zielono i inteligentnie

Wpływ pokolenia Z na rynek nieruchomości jest niezaprzeczalny. Ich oczekiwania i preferencje wymuszają na deweloperach i architektach dostosowanie oferty do nowych standardów. Mieszkania przyszłości będą inteligentne, zrównoważone i dopasowane do indywidualnych potrzeb młodych konsumentów. To nie tylko transakcja kupna nieruchomości, ale także podróż ku harmonijnemu połączeniu ekologicznego stylu życia z komfortem i innowacyjnymi technologiami.

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!