12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaPraca/HRRynek pracy 2023 - niższe podwyżki, więcej pracy zdalnej

Rynek pracy 2023 – niższe podwyżki, więcej pracy zdalnej

-

Z najnowszej edycji raportu Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” wynika, że w 2023 roku nastąpił spadek aktywności zawodowej wśród specjalistów i menedżerów. Jednocześnie, nadal dominują czynniki takie jak wyższe wynagrodzenie i elastyczność pracy w podejmowaniu decyzji o zmianie zatrudnienia.

W 2023 roku pracownicy otrzymali niższe podwyżki w porównaniu do lat ubiegłych. Tylko 8% z nich miało szansę na podwyżkę przekraczającą 20%. Wciąż jednak większość pracowników (36%) doświadczyła wzrostu wynagrodzenia w przedziale 6-20%.

Większość specjalistów i menedżerów (63%) oczekuje średnio 2-3 dni pracy zdalnej w ciągu tygodnia. Najistotniejszym czynnikiem dla 50% badanych jest elastyczność czasu pracy, umożliwiająca przyjazd np. na pół dnia lub na wybrane spotkania.

Najczęstszym powodem zmiany pracy jest złe zarządzanie (43%). Na drugim miejscu znajduje się zła atmosfera w organizacji (39%). W przypadku zmiany pracy na nieco dalszy plan schodzą propozycja wyższego wynagrodzenia (-11 p.p. w stosunku do roku ubiegłego) oraz większe możliwości rozwoju kariery u nowego pracodawcy (-16 p.p.).

Specjaliści IT otrzymują średnio 14 zaproszeń do procesów rekrutacyjnych każdego roku, znacznie przewyższając swoich odpowiedników w innych dziedzinach, którzy mogą liczyć na średnio 4 takie propozycje rocznie.

Rynek pracy w 2023 roku nadal jest rynkiem pracownika. Pracownicy mają coraz większe oczekiwania wobec pracodawców, a jednym z najważniejszych czynników przy podejmowaniu decyzji o zmianie zatrudnienia jest wyższe wynagrodzenie. Jednocześnie, coraz więcej osób jest otwartych na pracę zdalną, która pozwala na zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.

Źródło: Antal

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...