niedziela, 3 marca, 2024

Rynek pracy w Polsce w 2023 roku – kontrasty i wyzwania

Data:

Udostępnij przez:

patronat medialny

Rynek pracy w Polsce w 2023 roku jest podzielony na dwa wyraźne obozy.

Z jednej strony mamy branże, które mimo trudnych warunków gospodarczych i geopolitycznych nadal się rozwijają i poszukują pracowników. Z drugiej strony mamy branże, które odczuwają skutki kryzysu i zmuszone są do redukcji zatrudnienia.

Rozwarstwienie rekrutacyjne, które widać między branżami, ale też wewnątrz nich – tak jak np. w produkcji – najkrócej można wytłumaczyć jednym słowem – dywersyfikacja. Firmy, które stawiały na elastyczne rozwiązania i zdywersyfikowały portfel klientów oraz otworzyły się na nowe kierunki biznesowe i pracowników z krajów innych niż Ukraina, są dziś w zdecydowanie lepszej sytuacji od tych działających bardzo konserwatywnie – mówi Cezary Maciołek, prezes Grupy Progres.

Branże odporne na kryzys

Do branż, które radzą sobie najlepiej w obecnej sytuacji, należą:

  • Logistyka, która jest odporna na kryzysy gospodarcze ze względu na swoją rolę w globalnej gospodarce. W Polsce zatrudnia około 3 milionów osób i wciąż poszukuje nowych pracowników.
  • Handel detaliczny jest również odporny na kryzysy, ponieważ jego produkty i usługi są niezbędne do życia. W Polsce branża zatrudnia około 2 milionów osób i wciąż poszukuje nowych pracowników.
  • Produkcja jest podzielona na dwie części: produkcję przemysłową, która odczuwa skutki kryzysu, oraz produkcję żywności, która nadal się rozwija. W Polsce produkcja żywności zatrudnia około 1,5 miliona osób i wciąż poszukuje nowych pracowników.

Branże dotknięte kryzysem

Do branż, które odczuwają skutki kryzysu, należą:

  • Budownictwo, które jest w recesji ze względu na rosnące koszty materiałów i energii. W Polsce branża zatrudnia około 1,5 miliona osób i w 2023 roku odnotowała spadek zatrudnienia o około 10%.
  • HoReCa również jest w recesji ze względu na rosnącą inflację i spadek dochodów gospodarstw domowych. W Polsce zatrudnienie w branży ma około 1 miliona osób i w 2023 roku widać spadek zatrudnienia o około 5%.
  • Przetwórstwo przemysłowe również dzieli się na dwie części: produkcję chemiczną, która odczuwa skutki kryzysu, oraz produkcję motoryzacyjną i elektroniczną, które nadal się rozwijają. W Polsce produkcja chemiczna zatrudnia około 1 miliona osób i w 2023 roku odnotowała spadek zatrudnienia o około 15%.

Wyzwania

Obecna sytuacja gospodarcza stawia przed pracodawcami i pracownikami szereg wyzwań. Pracodawcy muszą radzić sobie ze wzrostem kosztów pracy, rosnącą konkurencją i niepewnością gospodarczą. Z kolei pracownicy muszą radzić sobie ze wzrostem cen, niepewnością zatrudnienia i konkurencją ze strony pracowników z zagranicy.

Źródło: Materiał prasowy

NAJNOWSZE

POLECAMY