23 C
Wrocław
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneSamorządy tracą miliardy złotych z PIT. Apelują o trwałe rozwiązania

Samorządy tracą miliardy złotych z PIT. Apelują o trwałe rozwiązania

-

Reformy podatkowe w latach 2019-2022 spowodowały, że samorządy w Polsce straciły ponad 30 miliardów złotych z podatku dochodowego od osób fizycznych. Rządowe rekompensaty pokryły tylko część tych strat, co zmusza samorządy do szukania innych źródeł finansowania.

Samorządowcy apelują do rządu o trwałe rozwiązania, które zapewnią im stabilne źródła finansowania. Zwracają uwagę, że zmiany podatkowe znacząco ograniczyły ich możliwości działania, a w niektórych przypadkach nawet doprowadziły do konieczności redukcji wydatków.

W przygotowanym piśmie, organizacje tworzące stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego podkreślają, że przygotowywana ustawa budżetowa na przyszły rok spowoduje dalszą destabilizację finansów samorządu terytorialnego. Skarbnicy sprzeciwiają się również „nierównemu” traktowaniu jednostek samorządowych i „odebrania niektórym z nich – arbitralnie wybranym – prawa do pełnego udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych wstecz za 2022 r.”

Pod apelem podpisali się prezesi Unii Metropolii Miast, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Unii Miasteczek Polskich oraz Związku Województw RP.

Źródło: UM Wrocław

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!