29 C
Wrocław
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneWrocławWrocław - miasto sprawiedliwości naprawczej

Wrocław – miasto sprawiedliwości naprawczej

-

Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, które przyjęło ideę sprawiedliwości naprawczej.

Idea polega na tym, że sprawcy przestępstw nie są tylko karani, ale mają również możliwość naprawienia szkody, jaką wyrządzili. Podczas pierwszej Gali Sprawiedliwości Naprawczej wręczono statuetki „Krasnala Sprawiedliwki” w trzech kategoriach: osoba, podmiot i działanie.

Nagrodzeni

W kategorii osoba nagrodę otrzymała Alina Szeptycka, Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania. Z kolei w kategorii podmiot nagrodę otrzymało Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami we Wrocławiu. Natomiast w kategorii działanie, nagrodę otrzymał ODLOT. Strefa Partycypacji

Wyróżnienia specjalne

Podczas gali przyznano także trzy wyróżnienia specjalne. Otrzymali je:

  • Bartłomiej Majchrzak, Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu ds. Ochrony Praw Człowieka, za działania na rzecz budowania współpracy między policją a mieszkańcami Wrocławia w oparciu o wartości sprawiedliwości naprawczej;
  • Fundacja Antonii, za organizację prac społecznych dla osób skazanych, które przyczyniają się do naprawy szkód wyrządzonych przez sprawców przestępstw.

Prace społeczne we Wrocławiu

We Wrocławiu wypracowany został autorski program wykonywania prac społecznych przez osoby skazane. Program ten zakłada, że osoby skazane mają możliwość wyboru miejsca, w którym będą wykonywać prace społeczne. Mogą to być szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki, fundacje, stowarzyszenia, rady osiedli, organizacje kościelne.

W 2022 roku osoby skazane we Wrocławiu wykonały łącznie ponad 100 tysięcy godzin prac społecznych. W ramach tych prac usunięto z miasta ponad 3 tysiące napisów mowy nienawiści.

Inne działania na rzecz sprawiedliwości naprawczej we Wrocławiu

Oprócz programu prac społecznych, we Wrocławiu realizowane są również inne działania na rzecz sprawiedliwości naprawczej. Do najważniejszych z nich należą:

  • Ambasadorzy Dialogu w szkołach – projekt edukacyjny skierowany do nauczycieli wrocławskich szkół i przedszkoli. Celem projektu jest rozwijanie otwartości, przeciwdziałanie dyskryminacji oraz budowanie atmosfery dialogu w szkołach.
  • Przejście Dialogu – przestrzeń działań społecznych, miejsce spotkań i współpracy wspierającej rozwój dialogu.
  • Akademia Twórczych Inicjatyw Obywatelskich – programy i projekty wspierające budowanie struktur obywatelskich oraz inicjowanie działań rozwojowych we współpracy z mieszkańcami Wrocławia i aglomeracji.
  • Mikrogranty – miejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych.
  • Zarządzanie konfliktem i mediacje rówieśnicze – działania realizowane przez Fundację Dom Pokoju.
  • Pogotowiu mediacyjne – bezpłatna pomoc w rozwiązywaniu sporów metodą mediacji, realizowane przez Fundację Dom Pokoju.
  • Przystań mediacji – miejsce, w którym nieodpłatnie dyżurują mediatorzy, realizowane przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu.

Wrocław jest liderem w zakresie wdrażania sprawiedliwości naprawczej w Polsce. Działania realizowane w mieście przyczyniają się do naprawienia szkód wyrządzonych przez sprawców przestępstw, a także do budowania bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego społeczeństwa.

Źródło: UM Wrocław

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!