23 C
Wrocław
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneStan konta ubezpieczonego - informacje dla klientów na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

Stan konta ubezpieczonego – informacje dla klientów na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

-

ZUS zakończył coroczną akcję generowania informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU). To ponad 23,6 mln wygenerowanych IOSKU za rok 2022. Informacje te zostały udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Aby sprawdzić informacje o swoim koncie, należy zalogować się do PUE ZUS i przejść do zakładki „ubezpieczony”. W przypadku osób mających przyznane prawo do emerytury, ale nadal pracujących i nie otrzymujących comiesięcznych wypłat z ZUS, IOSKU nie zawiera informacji o wysokości zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne ani zwaloryzowanego kapitału początkowego. Zawiera jednak kwoty zwaloryzowanych składek na subkoncie oraz kwoty składek odprowadzonych do OFE.

W czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwaloryzował stan kont i subkont osób ubezpieczonych w celu skompensowania inflacji i innych procesów gospodarczych za ubiegły rok. Wartość kont i subkont ubezpieczonych zwiększyła się o 450 miliardów złotych.

Osoba z 450 tys. zł zgromadzonymi na koncie w ZUS otrzymała dodatkowo prawie 65 tys. zł od ZUS. Natomiast osoba posiadająca 850 tys. zł składek i kapitału początkowego zwiększyła stan konta o ponad 122 tys. zł po waloryzacji.

ZUS przyjął wskaźnik 114,40% dla składek emerytalnych zewidencjonowanych na koncie oraz 109,20% dla środków zewidencjonowanych na subkoncie, obowiązujących na 31 stycznia 2022 r.

Na Dolnym Śląsku liczba ubezpieczonych w ZUS wynosi 1 328 280 osób, z czego w Oddziale w Legnicy jest 285 776, w Oddziale w Wałbrzychu 385 258, a w Oddziale we Wrocławiu 657 246. Ogólna liczba ubezpieczonych w całej Polsce wynosi 16 951 707 osób.

Źródło: ZUS

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!