10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKulturaStarzyński z pomnika schodzi na ziemię

Starzyński z pomnika schodzi na ziemię

-

24 kwietnia 2024 roku ukaże się nowe wydanie biografii Stefana Starzyńskiego autorstwa Grzegorza Piątka.

„Starzyński. Prezydent z pomnika” to rzetelna i pasjonująca opowieść o legendarnym prezydencie Warszawy, ukazana z zupełnie nowej perspektywy.

Piątek, laureat Paszportu Polityki, Nike Czytelników i wielu innych nagród, znany jest z dogłębnego researchu i wnikliwej analizy historycznych postaci. W swojej nowej książce autor nie tylko obala mity narosłe wokół Starzyńskiego, ale też kreśli wielowymiarowy portret człowieka. To portret despotycznego polityka, a zarazem autentycznie zaangażowanego w sprawy miasta działacza.

Dlaczego nowa biografia?

„Żadna historia nie zostanie opowiedziana raz na zawsze” – pisze Piątek. Nowe źródła, opinie i interpretacje skłoniły go do ponownego spojrzenia na postać Starzyńskiego. Autor dotarł do dziesiątek nieznanych wcześniej materiałów, m.in. artykułów prasowych, dzienników, zdjęć i raportów. Dzięki temu w książce „Starzyński. Prezydent z pomnika” możemy poznać nie tylko głównego bohatera, ale i jego otoczenie: rodzinę, przyjaciół, kochankę, a także samą Warszawę, zaniedbaną w poprzedniej biografii.

Piątek nie boi się kontrowersji. Pokazuje Starzyńskiego nie tylko jako bohatera i wzór patriotyzmu, ale też jako człowieka z krwi i kości, ze swoimi wadami i słabościami. To książka, która zmusza do refleksji i każe na nowo spojrzeć na ikonę przedwojennej Polski.

„Starzyński. Prezydent z pomnika” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników historii i literatury. To nie tylko biografia jednego człowieka, ale też opowieść o Warszawie i jej mieszkańcach w przełomowych dla Polski czasach.

ŹródłoGW Foksal

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!