12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneGlapiński mówi "nie" obniżkom. Rynki reagują mieszanie

Glapiński mówi „nie” obniżkom. Rynki reagują mieszanie

-

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zaskoczyła rynki, utrzymując stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Prezes NBP Adam Glapiński zasugerował, że obniżki w tym roku są mało prawdopodobne, co wywołało mieszane reakcje na giełdach.

Złoty triumfuje, GPW traci

Podczas gdy złoty umocnił się o 0,5% w stosunku do euro, polski rynek akcji zanurkował o ponad 1%. Szczególnie ucierpiał sektor bankowy, zważywszy na perspektywę utrzymania wysokich stóp procentowych.

Glapiński studzi nadzieje

Prezes Glapiński podczas konferencji prasowej obwieścił, że Rada nie widzi przesłanek do obniżek stóp procentowych w 2024 roku. Choć inflacja może spaść do 3-4% w marcu, Glapiński nie wyklucza jej odbicia nawet do 8%. W takiej sytuacji obniżki stóp byłyby nieuzasadnione.

Dwa scenariusze

Rynek stoi teraz w obliczu dwóch scenariuszy: utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie lub jednej symbolicznej obniżki. Perspektywa obniżek stóp procentowych przez Fed i EBC w pierwszej połowie roku może jednak skłonić RPP do zmiany zdania.

Czynniki niepewności

Glapiński zwrócił uwagę na liczne czynniki niepewności, m.in. przyszłe ceny surowców energetycznych i żywności. Wskazał również na znaczenie utrzymania udogodnień ze strony rządu, takich jak zerowy VAT na żywność i mrożenie cen energii.

Co dalej?

Sytuacja na rynkach pozostaje niepewna. Z jednej strony mocny złoty i presja ze strony innych banków centralnych mogą skłonić RPP do obniżek stóp procentowych. Z drugiej strony wysoka inflacja i ryzyko jej odbicia mogą powstrzymać Radę od luzowania polityki pieniężnej.

Uwaga dla inwestorów

Inwestorzy powinni uważnie obserwować dalsze kroki RPP i reakcję rynków na utrzymanie wysokich stóp procentowych. Należy również brać pod uwagę czynniki makroekonomiczne, takie jak inflacja i wzrost gospodarczy.

Czy wiesz, że…?

  • Stopy procentowe w Polsce są utrzymywane na niezmienionym poziomie od listopada 2023 roku.
  • Inflacja w Polsce w styczniu 2024 roku wyniosła 14,4%.
  • RPP podwyższyła stopy procentowe łącznie o 11 razy w cyklu rozpoczętym w październiku 2021 roku.

Źródło: XTB

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...