12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneŚwiadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Jak je otrzymać?

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Jak je otrzymać?

-

Od 1 stycznia 2024 roku osoby z niepełnosprawnością będą mogły ubiegać się o świadczenie wspierające.

Świadczenie to ma na celu częściowe pokrycie kosztów związanych z niepełnosprawnością. Aby otrzymać świadczenie wspierające, należy spełnić następujące warunki:

  • mieć 18 lat,
  • mieszkać w Polsce,
  • posiadać orzeczenie o niepełnosprawności lub o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • uzyskać decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON).

Osoby, które mają od 87 do 100 punktów w skali Barthel, mogą ubiegać się o świadczenie od 2024 roku. Z kolei osoby, które mają od 78 do 86 punktów, mogą ubiegać się o świadczenie od 2025 roku, a osoby, które mają od 70 do 77 punktów, mogą ubiegać się o świadczenie od 2026 roku.

Natomiast osoby, które mają co najmniej 70 punktów, będą mogły uzyskać świadczenie wspierające od 2024 roku, pod warunkiem, że po 31 grudnia 2023 roku opiekunom tych osób będzie przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy.

Wysokość świadczenia wspierającego zależy od poziomu potrzeby wsparcia i wynosi od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej. Aktualnie wynosi ona 1588,44 zł. Oznacza to, że początkowo będą to kwoty od około 635 zł do blisko 3495 zł.

Wniosek o świadczenie wspierające można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Wniosek nie wymaga załączania decyzji wydanej przez WZON. Wszystkie dane, które się w niej znajdują, ZUS otrzyma z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzeczeń o Niepełnosprawności (EKSMOoN).

Świadczenie wspierające będzie wypłacane przelewem na numer rachunku bankowego w Polsce, który osoba z niepełnosprawnością poda we wniosku. Będzie je otrzymywać łącznie z innymi świadczeniami, np. rentą socjalną czy 500+ dla osób niesamodzielnych. Świadczenie wspierające będzie przysługiwać bez względu na dochód, będzie zwolnione z podatku dochodowego i nie będzie mogło zostać zajęte przez komornika.

Źródło: ZUS

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...