Od początku roku do lipca 2023 roku odnotowano w Polsce zaledwie dwa przypadki zachorowań dzikich zwierząt na wściekliznę. W porównaniu z ubiegłym rokiem, w którym stwierdzono ich 36, jest to wynik zadawalający.
Liczba przypadków wścieklizny w Polsce jest niska dzięki szeroko zakrojonym programom szczepień zwierząt domowych oraz dzikich oraz działaniom edukacyjnym. Mimo niskiej liczby przypadków wścieklizny w tym roku, należy pamiętać o kontynuacji działań, które doprowadziły do tego wyniku. Szczególnie ważne jest, aby szczepić psy i koty, ponieważ są one najbardziej narażone na zachorowanie.
Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed wścieklizną jest szczepienie. Szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe na terenie całej Polski, a kotów – w wybranych województwach.
W Polsce prowadzone są dwa programy zwalczania wścieklizny:
- Program szczepień zwierząt domowych – obejmuje szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie.
- Program szczepień zwierząt dzikich – polega na rozrzucaniu szczepionek doustnych w miejscach bytowania zwierząt dzikich.
28 września obchodzony jest Światowy Dzień Walki ze Wścieklizną. Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat tej choroby i jej zwalczania.
Źródło: infoWire.pl