20 C
Wrocław
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaZdrowieŚwiatowy Dzień Walki ze Wścieklizną 2023 - jaką rolę odgrywają szczepienia?

Światowy Dzień Walki ze Wścieklizną 2023 – jaką rolę odgrywają szczepienia?

-

Od początku roku do lipca 2023 roku odnotowano w Polsce zaledwie dwa przypadki zachorowań dzikich zwierząt na wściekliznę. W porównaniu z ubiegłym rokiem, w którym stwierdzono ich 36, jest to wynik zadawalający.

Liczba przypadków wścieklizny w Polsce jest niska dzięki szeroko zakrojonym programom szczepień zwierząt domowych oraz dzikich oraz działaniom edukacyjnym. Mimo niskiej liczby przypadków wścieklizny w tym roku, należy pamiętać o kontynuacji działań, które doprowadziły do tego wyniku. Szczególnie ważne jest, aby szczepić psy i koty, ponieważ są one najbardziej narażone na zachorowanie.

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed wścieklizną jest szczepienie. Szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe na terenie całej Polski, a kotów – w wybranych województwach.

W Polsce prowadzone są dwa programy zwalczania wścieklizny:

  • Program szczepień zwierząt domowych – obejmuje szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie.
  • Program szczepień zwierząt dzikich – polega na rozrzucaniu szczepionek doustnych w miejscach bytowania zwierząt dzikich.

28 września obchodzony jest Światowy Dzień Walki ze Wścieklizną. Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat tej choroby i jej zwalczania.

Źródło: infoWire.pl

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!