12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneŚwidnicaŚwidnickie NGO - siła miasta i inspiracja dla mieszkańców

Świdnickie NGO – siła miasta i inspiracja dla mieszkańców

-

Ponad 100 organizacji pozarządowych działa w Świdnicy, tworząc sieć wsparcia, rozwoju i pasji.

W Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych świętowano ich zaangażowanie, a wyróżniono tych, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w 2023 roku.

Miasto docenia działalność NGO

Prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, podczas uroczystości w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw podkreśliła ogromną pracę wykonywaną przez organizacje na rzecz miasta i jego mieszkańców. Dodała, że Świdnica wspiera działalność lokalnych NGO-sów, zapewniając im przyjazną przestrzeń w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33 oraz Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw w Rynku. W tych miejscach mogą one nie tylko wynająć pomieszczenia, ale też liczyć na doradztwo i wsparcie w realizacji swoich celów. Na działalność organizacji pozarządowych w 2024 roku miasto przeznaczyło ponad 1,7 mln zł.

Wyróżnieni za pasję i zaangażowanie

W tym roku nagrodzono organizacje i osoby w następujących kategoriach:

Kultura i Sztuka:

 • Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej za 50. tom „Rocznika Świdnickiego”, kompendium wiedzy o historii i współczesności miasta i regionu.
 • Fundacja Dobrej Muzyki za organizację VIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga, który wzbogaca ofertę kulturalną Świdnicy i przyciąga turystów.

Historia, Ochrona Dóbr Kultury i Tradycji:

 • Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica” za kultywowanie pamięci historycznej i prezentowanie wydarzeń z przeszłości w niekonwencjonalny sposób.
 • Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (Oddział w Świdnicy) za organizację II Świdnickiego Biegu Orląt Lwowskich, upamiętniającego młodych bohaterów walk o Lwów.

Ochrona i Promocja Zdrowia:

 • Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” za 30 lat niesienia pomocy osobom chorym w terminalnej fazie choroby nowotworowej.

Wspieranie i Upowszechnianie Kultury Fizycznej:

 • Stowarzyszenie – Świdnicka Grupa Biegowa za organizację licznych biegów i imprez sportowych, w tym Świdnickich Czwartków Lekkoatletycznych dla dzieci i młodzieży.

Edukacja i Działania na Rzecz Dzieci i Młodzieży:

 • Fundacja Pomocy Biednym Dzieciom „Ut Unum Sint” za prowadzenie nieodpłatnego przedszkola dla dzieci z rodzin uboższych.
 • Świdnickie Stowarzyszenie Oświatowe „Bliżej Dziecka” za prowadzenie nieodpłatnej Szkoły Podstawowej i zaangażowanie w pomoc dzieciom z Ukrainy.
 • Fundacja Z Innej Bajki za wspieranie rozwoju dzieci, propagowanie idei świadomej edukacji i wyrównywanie szans życiowych.

Ekologia, Ochrona Zwierząt, Ochrona Dziedzictwa Przyrodniczego:

 • Fundacja Mam Pomysł za prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt i edukację społeczną w zakresie odpowiedzialnej opieki nad nimi.

Turystyka i Krajoznawstwo:

 • Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich za wspieranie konkursu „Zalogowani” i Forum Zawodów Ziemi Świdnickiej.
 • Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast za pielęgnowanie kontaktów międzynarodowych i przyjaźni z miastem partnerskim Biberach w Niemczech.

Działalność Wspomagająca Rozwój Gospodarczy, w Tym Rozwój Przedsiębiorczości:

 • Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy za współorganizację Forum Zawodów Ziemi Świdnickiej. 

Wyróżnienia za wieloletnią działalność:

 • Krystyna Bartela, Ewa Wazdrąg, Wiesław Rośkowicz i Stanisław Kotełko za pracę społeczną na rzecz tworzenia „Rocznika Świdnickiego”.

Wsparcie dla seniorów:

 • Monika Masłowska za wspieranie środowiska świdnickich seniorów, aktywizację i edukację kulturalną osób w wieku senioralnym.

Młodzi liderzy:

 • Młodzieżowa Rada Miasta za działania podejmowane na rzecz młodzieży, m.in. za współorganizację debaty pod hasłem „Młodzież Przyszłością Europy”.
 • Natalia Chmielarska – Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta – za inspirowanie młodzieży i zachęcanie do aktywności obywatelskiej oraz wolontariatu.

Uroczystość była okazją do podziękowań dla wszystkich organizacji pozarządowych za ich zaangażowanie i wkład w tworzenie pozytywnej atmosfery miasta. Działalność NGO jest inspiracją dla mieszkańców i pokazuje, że wspólnymi siłami można zrobić wiele dobrego.

Źródło: UM Świdnica

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...