Polska stoi w obliczu narastającego problemu odpadów opakowaniowych.
Według danych Eurostatu w 2021 roku wytworzyliśmy ponad 188 kg odpadów opakowaniowych na osobę. Z kolei co trzecie z nich trafia do śmieci. To ogromne wyzwanie dla środowiska naturalnego, dlatego konieczne są zdecydowane działania. Odpowiedzią na ten problem ma być system kaucyjny, który w Polsce zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.
W ramach rozwoju firmy, wdrożyliśmy nowe rozwiązania oparte na naszym technologicznym know-how. Umożliwią one zintegrowanie systemu kaucyjnego z urządzeniami fiskalnymi, które detalista posiada obecnie w swoim sklepie. Jestem przekonany o tym, że dzięki temu zbiórka odpadów opakowaniowych będzie przebiegać sprawnie, podobnie jak ma to miejsce w wielu krajach, m.in. w Szwecji, Finlandii, ale też na Łotwie czy Słowacji – komentuje Michał Pląska, dyrektor zarządzający w COMP Centrum Innowacji.
Cele systemu kaucyjnego:
- Zmniejszenie ilości odpadów. System zachęci konsumentów do zwrotu opakowań, co doprowadzi do ich recyklingu. Ponadto, ograniczy ich składowanie na wysypiskach.
- Wzmocnienie gospodarki o obiegu zamkniętym. Opakowania będą ponownie wykorzystywane, co zmniejszy zapotrzebowanie na surowce naturalne. Dodatkowo zmniejszy również energię potrzebną do produkcji nowych opakowań.
- Zwiększenie zysków sklepów. Konsumenci chętniej zrobią zakupy w miejscach, gdzie mogą oddać opakowania i odzyskać kaucję.
Jak będzie działać system kaucyjny w Polsce?
Kaucją będą objęte:
- Butelki szklane: do 1,5 litra
- Butelki plastikowe: jednorazowego użytku, do 3 litrów (z zakrętkami i wieczkami)
- Puszki metalowe: do 1 litra
Przy zakupie produktów objętych kaucją, konsument będzie dopłacał kwotę od 0,50 zł do 1 zł. Natomiast opakowanie będzie mógł oddać w dowolnym sklepie objętym systemem kaucyjnym lub automacie RVM i otrzyma zwrot kaucji.
Obowiązki sklepów:
- Sklepy o powierzchni powyżej 200 m2 będą zobowiązane do zbiórki opakowań objętych kaucją.
- Mniejsze placówki mogą przystąpić do systemu dobrowolnie.
System kaucyjny to szansa na znaczące zmiany w gospodarce odpadami w Polsce. Chociaż jego wdrożenie wiąże się z pewnymi wyzwaniami, potencjalne korzyści dla środowiska i biznesu są ogromne.