14 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesEkologia | ESG | OZEZasady działania systemu kaucyjnego w Polsce

Zasady działania systemu kaucyjnego w Polsce

-

Polska stoi w obliczu narastającego problemu odpadów opakowaniowych.

Według danych Eurostatu w 2021 roku wytworzyliśmy ponad 188 kg odpadów opakowaniowych na osobę. Z kolei co trzecie z nich trafia do śmieci. To ogromne wyzwanie dla środowiska naturalnego, dlatego konieczne są zdecydowane działania. Odpowiedzią na ten problem ma być system kaucyjny, który w Polsce zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

W ramach rozwoju firmy, wdrożyliśmy nowe rozwiązania oparte na naszym technologicznym know-how. Umożliwią one zintegrowanie systemu kaucyjnego z urządzeniami fiskalnymi, które detalista posiada obecnie w swoim sklepie. Jestem przekonany o tym, że dzięki temu zbiórka odpadów opakowaniowych będzie przebiegać sprawnie, podobnie jak ma to miejsce w wielu krajach, m.in. w Szwecji, Finlandii, ale też na Łotwie czy Słowacji – komentuje Michał Pląska, dyrektor zarządzający w COMP Centrum Innowacji.

Cele systemu kaucyjnego:

  • Zmniejszenie ilości odpadów. System zachęci konsumentów do zwrotu opakowań, co doprowadzi do ich recyklingu. Ponadto, ograniczy ich składowanie na wysypiskach.
  • Wzmocnienie gospodarki o obiegu zamkniętym. Opakowania będą ponownie wykorzystywane, co zmniejszy zapotrzebowanie na surowce naturalne. Dodatkowo zmniejszy również energię potrzebną do produkcji nowych opakowań.
  • Zwiększenie zysków sklepów. Konsumenci chętniej zrobią zakupy w miejscach, gdzie mogą oddać opakowania i odzyskać kaucję.

Jak będzie działać system kaucyjny w Polsce?

Kaucją będą objęte:

  • Butelki szklane: do 1,5 litra
  • Butelki plastikowe: jednorazowego użytku, do 3 litrów (z zakrętkami i wieczkami)
  • Puszki metalowe: do 1 litra

Przy zakupie produktów objętych kaucją, konsument będzie dopłacał kwotę od 0,50 zł do 1 zł. Natomiast opakowanie będzie mógł oddać w dowolnym sklepie objętym systemem kaucyjnym lub automacie RVM i otrzyma zwrot kaucji.

Obowiązki sklepów:

  • Sklepy o powierzchni powyżej 200 m2 będą zobowiązane do zbiórki opakowań objętych kaucją.
  • Mniejsze placówki mogą przystąpić do systemu dobrowolnie.

System kaucyjny to szansa na znaczące zmiany w gospodarce odpadami w Polsce. Chociaż jego wdrożenie wiąże się z pewnymi wyzwaniami, potencjalne korzyści dla środowiska i biznesu są ogromne.

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!