14 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaZdrowieSzczepienia przeciw HPV | Ochrona przed rakiem szyjki macicy

Szczepienia przeciw HPV | Ochrona przed rakiem szyjki macicy

-

Powszechny program szczepień przeciw HPV stanowi kluczowy element Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

Uzupełnia on bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie chroniące przed chorobami wywołanymi przez ludzki wirus brodawczaka (HPV).

HPV: Czym jest i jakie zagrożenia niesie?

HPV to wirus powszechnie występujący w populacji, przenoszony drogą seksualną. Choć większość infekcji HPV przebiega bezobjawowo, niektóre typy wirusa mogą prowadzić do rozwoju nowotworów, m.in. raka szyjki macicy, sromu, pochwy, prącia, odbytnicy oraz gardła i jamy ustnej. Szacuje się, że co roku w Polsce z powodu chorób wywołanych przez HPV umiera około 2500 kobiet i 1000 mężczyzn.

Szczepienie – skuteczna broń przeciwko HPV

Szczepionka przeciw HPV jest najskuteczniejszą metodą profilaktyki chorób wywołanych przez ten wirus. Szczepienie jest szczególnie rekomendowane przed inicjacją życia seksualnego, jednak może być stosowane również u osób starszych. Dostępne są dwie szczepionki przeciw HPV: 2-walentna Cervarix i 9-walentna Gardasil 9. Obie szczepionki są bezpieczne i skuteczne, a ich podanie znacząco obniża ryzyko zachorowania na nowotwory wywołane przez HPV.

Szczepienia w ramach programu

Powszechny program szczepień przeciw HPV skierowany jest do dziewcząt i chłopców w wieku 11-13 lat. Szczepienie podawane jest w dwóch dawkach w odstępie 6-12 miesięcy. Szczepionki są bezpłatnie dostępne w punktach szczepień zgłoszonych do programu.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV, należy skontaktować się z wybraną przychodnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Można również umówić wizytę poprzez infolinię pod numerem +48 800 100 101 (w godzinach od 8.00 do 18.00), portal Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub aplikację mojeIKP.

Szczepienia przeciw HPV to nie tylko ochrona przed nowotworami, ale również inwestycja w zdrowie i przyszłość młodego pokolenia. Dzięki powszechnemu programowi szczepień możemy znacząco obniżyć zachorowalność i śmiertelność z powodu chorób wywołanych przez HPV, a tym samym poprawić jakość życia i zwiększyć szanse na długie i zdrowe życie.

ŹródłoGov.pl

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!