29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaKulturaSzklane mistrzynie. Wystawa polskich projektantek szkła

Szklane mistrzynie. Wystawa polskich projektantek szkła

-

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wyjątkową wystawę, która odkryje przed widzami bogatą i wciąż mało znaną twórczość polskich projektantek szkła.

Ekspozycja „Szklane mistrzynie. Wystawa polskich projektantek szkła”, będzie prezentowana od 3 października 2023 do 14 stycznia 2024 roku.

Wystawa obejmuje twórczość kobiet, które na przestrzeni ostatnich 75 lat wywarły znaczący wpływ na rozwój polskiego wzornictwa szkła. Wśród nich znajduje się zarówno pionierka powojennego projektowania szkła, Halina Jastrzębowska-Sigmund, jak i współczesne gwiazdy, takie jak Małgorzata Dajewska czy Katarzyna Hałas.

Aktywność zawodowa polskich projektantek szkła była niezwykle bogata. Jednak przez wiele lat pozostawała w cieniu twórczości ich kolegów. Kobiety rzadko pełniły funkcje kierownicze w ośrodkach wzorcujących i często były marginalizowane w środowisku artystycznym.

Wystawa „Szklane mistrzynie” to przegląd twórczości kobiet, których prace charakteryzują się różnorodnością stylistyczną i formalną. Na ekspozycji znajdziemy zarówno szkło użytkowe, jak i artystyczne, w tym obiekty o charakterze eksperymentalnym.

Źródło: MNWr

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!