12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaBiznesPracownik ochrony 2.0. | Specjalista od AI

Pracownik ochrony 2.0. | Specjalista od AI

-

Branża ochrony stoi w obliczu rewolucji technologicznej, napędzanej przez sztuczną inteligencję, internet rzeczy (IoT) i automatyzację.

Trendy te nie tylko zdominują rynek w 2024 roku, ale na trwałe zmienią charakter branży, stawiając nowe wyzwania i otwierając nowe możliwości.

Sztuczna inteligencja na straży bezpieczeństwa

Jednym z kluczowych trendów jest rosnąca rola sztucznej inteligencji (AI). Systemy AI potrafią już rozpoznawać wtargnięcia na chroniony teren, wykrywać zablokowanie drogi pożarowej czy gromadzenie się osób w niedozwolonym miejscu. Nowoczesne kamery z wbudowanymi systemami analitycznymi zwiększają poziom bezpieczeństwa w zakładach przemysłowych, automatycznie wykrywając pożary lub niepożądane używanie smartfonów.

Przykładowo kiedyś, aby wykryć wyciek wody w obiekcie, trzeba było montować czujki zalania w miejscach potencjalnego wycieku. Potrzebny był też duży system spinający te czujki, a na przyłączu – zawór odcinający wodę w razie alarmu. Dzięki IoT czujki są montowane na rurach i uczą się rytmu przepływu wody, obliczając trend dzienny czy tygodniowy. I gdy np. wieczorem nagle pojawi się ciągły pobór wody, to czujka zaczyna myśleć, co mogło się stać. Jeśli wydedukuje, że wystąpiła awaria, zamyka zawór wody – wyjaśnia Krzysztof Bereza, ekspert Polskiego Związku Pracodawców Ochrona.

Internet rzeczy automatyzuje procesy

IoT staje się coraz ważniejszym narzędziem w branży ochrony. Systemy automatyzacji usprawniają logistykę, umożliwiając zdalne nadzorowanie dostaw, autoryzację wideo osób wchodzących do obiektu czy kontrolę wjazdów na teren budowy. Firmy ochrony wykorzystują również programy do automatyzacji procesów, np. do samodzielnego zgłaszania wjazdu przez kierowców.

Ochrona fizyczna staje się inteligentna

Wraz z rozwojem technologicznym rola ochrony fizycznej ewoluuje. Pracownicy ochrony stają się operatorami systemów wizyjnych i bezpieczeństwa, interpretując dane i reagując na incydenty. Ich praca wymaga coraz większych kwalifikacji i umiejętności technicznych.

Konsolidacja rynku i nowe modele biznesowe

Inwestycje w technologie stają się koniecznością dla firm ochrony. Te, które nie nadążają za trendami, są wchłaniane przez większych graczy. Coraz częściej firmy tworzą zespoły inżynierów poszukujących rozwiązań usprawniających procesy klientów. Duże przedsiębiorstwa oczekują kompleksowych usług facility management, łączących ochronę z utrzymaniem nieruchomości.

Prestiż zawodu pracownika ochrony rośnie

Modyfikacja profilu pracownika ochrony i rosnące wymagania stawiane tej profesji prowadzą do zmiany postrzegania tego zawodu. Pracownik ochrony przyszłości to wykwalifikowany specjalista z jasno określoną ścieżką rozwoju i potwierdzonymi umiejętnościami.

Przyszłość należy do firm innowacyjnych

Firmy ochrony, które chcą odnieść sukces w 2024 roku, muszą skoncentrować się na innowacjach, inwestować w technologie i tworzyć nowe modele biznesowe. Sztuczna inteligencja, automatyzacja i internet rzeczy to kluczowe trendy, które zrewolucjonizują branżę ochrony, zapewniając wyższy poziom bezpieczeństwa i efektywności.

Źródło: Materiał prasowy

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...